ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕΡΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΗΤΤΗΤΕΣ

HANDBALL-WM (Frauen): Deutschland - China

Με τα παιχνίδια της τέταρτης αγωνιστικής για τους δύο από τους τέσσερις ομίλους συνεχίστηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπωλ γυναικών το οποίο διεξάγεται στην Γερμανία το χρονικό διάστημα από 1 έως 17 Δεκεμβρίου. Η διοργανώτρια Γερμανία και η Σερβία συνεχίζουν την πολύ καλή πορεία τους στον Δ΄όμιλο χωρίς ακόμα να ηττηθούν και έχοντας εξασφαλίσει την παρουσία τους στην φάση των 16. Στο 23ο Παγκόσμιο συμμετέχουν 24 ομάδες χωρισμένες σε 6 ομίλους από τους οποίους θα πάρουν την πρόκριση για την φάση των 16 οι τέσσερις πρώτες από κάθε όμιλο. Εν συνεχεία και με το νοκ άουτ σύστημα θα συνεχισθούν οι αγώνες μέχρι να αναδειχθεί το ζευγάρι του τελικού όπου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο. Οι συγκλονιστικές μονομαχίες και το γεμάτο πλούσιο θέαμα που χαρίζει το Χαντμπωλ θα πραγματοποιηθούν σε έξι πόλεις της Γερμανίας ( Αμβούργο , Μαγδεμβούργο , Λειψία , Όλντενμπουργκ , Μπίσσινγκεν και Τράιερ ). Στην περασμένη διοργάνωση όπου είχε πραγματοποιηθεί στην Δανία πριν από δύο χρόνια , το χρυσό μετάλλιο είχε κατακτήσει η Νορβηγία επικρατώντας στον τελικό σε βάρος της Ολλανδίας ενώ η Ρουμανία είχε κατακτήσει το χάλκινο επικρατώντας της Πολωνίας στον μικρό τελικό. Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων έχει όπως παρακάτω:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΧΑΝΤΜΠΩΛ  ΓΥΝΑΙΚΩΝ  

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  ( ΤΡΑΙΕΡ )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ  29-17 ( 16-7 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΓΑΛΛΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ  23-24 ( 10-13 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΑΓΚΟΛΑ   28-24 ( 15-13 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ  28-31 ( 14-14 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΑΓΚΟΛΑ – ΓΑΛΛΙΑ  19-26 ( 10-11 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ – ΙΣΠΑΝΙΑ  15-32 ( 6-16 )

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΑΓΚΟΛΑ  32-25 ( 15-15 )

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΓΑΛΛΙΑ – ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ  35-13 ( 14-10 ) 

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ  19-17 ( 9-7 )   

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΔΕΚ.  ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ 

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΔΕΚ.  ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΑΓΚΟΛΑ

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΔΕΚ.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΑΓΚΟΛΑ – ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΓΑΛΛΙΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΡΟΥΜΑΝΙΑ           6    +17

2. ΓΑΛΛΙΑ                 4    +28

3. ΙΣΠΑΝΙΑ               4    +19

4. ΣΛΟΒΕΝΙΑ            4     +5

- – – – – —  –  – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – — -

5. ΑΓΚΟΛΑ               0     -18

6. ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ     0     -51

Β΄ΟΜΙΛΟΣ  ( ΜΠΙΣΣΙΝΓΚΕΝ )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΤΣΕΧΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  28-22 ( 15-9 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΣΟΥΗΔΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ   30-33 ( 15-17 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΝΟΡΒΗΓΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ   30-22 ( 21-11 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΠΟΛΩΝΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ  25-29 ( 15-12 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ  22-25 ( 11-11 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΝΟΡΒΗΓΙΑ  21-36 ( 13-18 )

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  33-15 ( 18-7 )

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΣΟΥΗΔΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ  36-32 ( 16-18 )  

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΝΟΡΒΗΓΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ  35-20 ( 18-11 )   

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΔΕΚ.  ΠΟΛΩΝΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΔΕΚ.  ΣΟΥΗΔΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΔΕΚ.  ΤΣΕΧΙΑ – ΝΟΡΒΗΓΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΠΟΛΩΝΙΑ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΤΣΕΧΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΝΟΡΒΗΓΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΝΟΡΒΗΓΙΑ     6    +38

2. ΤΣΕΧΙΑ           4    +6

3. ΣΟΥΗΔΙΑ      4     +4

4. ΟΥΓΓΑΡΙΑ     2     +7

- – – – – – – – – — –  - – – – – – – —- – –  –  –

5. ΠΟΛΩΝΙΑ     2    -16

6. ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  0    -39

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ   ( ΟΛΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΡΩΣΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ    36-16 ( 14-9 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ  28-28 ( 12-15 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΔΑΝΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ  24-31 ( 12-17 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΤΥΝΗΣΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ  22-23 ( 13-10 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΡΩΣΙΑ 24-28 ( 12-15 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΔΑΝΙΑ  18-32 ( 5-16 )

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΙΑΠΩΝΙΑ  28-29 ( 15-12 ) 

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΡΩΣΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ  24-16 ( 14-7 )  

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΔΑΝΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ  37-19 ( 15-6 ) 

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΔΕΚ.  ΡΩΣΙΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ  29-28 ( 13-11 ) 

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΔΕΚ.  ΤΥΝΗΣΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ  23-29 ( 13-15 )

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΔΕΚ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΔΑΝΙΑ  20-22 ( 13-13 )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΔΑΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΡΩΣΙΑ                        8     +33

2. ΔΑΝΙΑ                       6     +27

3. ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ    4      +8

4. ΒΡΑΖΙΛΙΑ                3       -9

- – – – – – – – – — –  - – – – – – – —- – –  –  –

5. ΙΑΠΩΝΙΑ                 3     -14

6. ΤΥΝΗΣΙΑ                 0     -45

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ   ( ΛΕΙΨΙΑ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΔΕΚ.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΚΑΜΕΡΟΥΝ  28-15 ( 12-7 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΚΙΝΑ  43-23 ( 21-11 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚ.  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – Ν.ΚΟΡΕΑ  22-24 ( 11-14 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΚΑΜΕΡΟΥΝ – ΣΕΡΒΙΑ  21-34 ( 9-20 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  ΚΙΝΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ  15-40 ( 9-20 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚ.  Ν.ΚΟΡΕΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ  18-23 ( 10-11 )

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  Ν.ΚΟΡΕΑ – ΚΙΝΑ  31-19 ( 18-10 )

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΚΑΜΕΡΟΥΝ  29-22 ( 14-8 )  

ΤΡΙΤΗ 5 ΔΕΚ.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ  22-22 ( 9-11 ) 

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΔΕΚ.  ΚΑΜΕΡΟΥΝ – Ν.ΚΟΡΕΑ  21-33 ( 6-16 ) 

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΔΕΚ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ  27-27 ( 15-15 )

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΔΕΚ.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΚΙΝΑ  24-9 ( 10-3 )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΚΙΝΑ – ΚΑΜΕΡΟΥΝ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚ.  ΣΕΡΒΙΑ – Ν.ΚΟΡΕΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΓΕΡΜΑΝΙΑ              7      +33

2. ΣΕΡΒΙΑ                     6      +33

3. Ν.ΚΟΡΕΑ                  6      +21

4. ΟΛΛΑΝΔΙΑ            5      +30

- – – – – – – – – — –  - – – – – – – —- – –  –  –

5. ΚΑΜΕΡΟΥΝ           0      -45

6. ΚΙΝΑ                        0      -72

Μοιραστείτε την είδηση...Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0Email this to someone