ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΥ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΑΓΙΑΞ

Europa League 2016-17 f4 2h a

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που έγινε στο Σταντ ντε Λυών τα τρομερά μωρά του Άγιαξ άντεξαν στην μαζική αντεπίθεση της Λυών και παρά την ήττα της με 3-1 πήρε την πρόκριση για τον τελικό της 24ης Μαίου που θα διεξαχθεί στην Στοκχόλμη. Το 4-1 υπέρ της Ολλανδικής ομάδας του πρώτου αγώνα στο Άμστερνταμ Αρένα ήταν και αυτό που χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Πήτερ Μπος. Ο Άγιαξ κατάφερε να προηγηθεί στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντόλμπεργκ δείχνοντας πως η υπόθεση πρόκριση θα πήγαινε στην πλευρά του εύκολα. Όμως τα δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό από τον Λακαζέτ στην λήξη του πρώτου μέρους έβαλαν φωτιά στο ματς. Η πίεση της Γαλλικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο έφερε αποτέλεσμα με ένα γκολ του Γκεζάλ περίπου δέκα λεπτά πριν το τέλος αλλά η Ολλανδική ομάδα άντεξε και κατάφερε να κερδίσει το εισιτήριο για τον τελικό της φετινής διοργάνωσης. Ο Άγιαξ θα μετέχει πάλι σε τελικό μετά από αυτόν τον χαμένο του 1996 που ήταν για το Τσάμπιονς Ληγκ ενώ την προηγούμενη χρονιά το 1995 πάλι για το Τσάμπιονς Ληγκ είναι το τελευταίο τρόπαιο που έχει κατακτήσει.

ΛΥΩΝ – ΑΓΙΑΞ    3 – 1

Σκόρερ: 45΄πεν. , 45΄+1 Λακαζέτ , 81΄Γκεζάλ – 27΄Ντόλμπεργκ.