ΔΙΚΑΙΑ Η ΣΕΡΒΙΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

EUROBASKET 2017 F4 b

Στον δεύτερο ημιτελικό του Eurobasket 2017 , η Σερβία με την επικράτηση της σε βάρος της Ρωσίας έγινε η δεύτερη φιναλίστ του τελικού της Κυριακής όπου θα αντιμετωπίσει την ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης ομάδα της Σλοβενίας. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του ματς και πήρε δίκαια την πρόκριση εκμεταλλευόμενη όχι μόνο τα δύο μεγάλα όπλα Μπογκντάνοβιτς και Μαριάνοβιτς αλλά και τις περισσότερες λύσεις από τον πάγκο σε σχέση με την Ρωσική ομάδα. Η Ρωσία από την πλευρά της θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στην προηγούμενη κάτοχο του τίτλου Ισπανία.

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η Σερβία έδειξε να καθορίζει τον ρυθμό του αγώνα όπου με τον Μαριάνοβιτς και τον Κούζμιτς πήρε την μάχη κοντά στα ρακέτα ενώ και οι περιφερειακοί μπόρεσαν αρχικά να σταματήσουν το βαρόμετρο των Ρώσων τον Αλεξέι Σβεντ. Αποτέλεσμα μετά το 25-20 του πρώτου δεκαλέπτου να πάνε στα αποδυτήρια με το 48-34 υπέρ της.

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Στο δεύτερο μέρος η Ρωσία παίζοντας το τελευταίο χαρτί της βασίστηκε στο σουτ των τριών πόντων και με μπροστάρη τον Σβεντ μπόρεσε  δύο φορές να κάνει την μεγάλη επιστροφή διεκδικώντας την νίκη από την αντίπαλο της. Την πρώτη φορά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου όταν έχανε με δεκαέξι πόντους και μείωσε στους πέντε. Την δεύτερη φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν από τους δέκα πόντους μείωσε στους δύο ενώ ήθελε τέσσερα λεπτά να λήξει. Τελικά δεν μπόρεσε να αντέξει και η Σερβία με περισσότερες λύσεις στην επίθεση να πάρει την νίκη πρόκριση.

ΡΩΣΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ     79 – 87

Τα δεκάλεπτα : 20-25 , 34-48 , 57-66 , 79-87.

ΡΩΣΙΑ: Σβεντ ( 33π. – 2ρ. – 5ασ. – RANK26 ) , Βοροντσιέβιτς ( 14π. – 4ρ. – 1ασ. – RANK15 ) , Μοζγκόβ ( 11π. – 9ρ. – 1κλ. – RANK13 ) , Χβοστόβ ( 10π. – 2ρ. – 4ασ. – 2κλ. – RANK13 ) , Ζούμπκοβ 6π. , Φριντζόν 3π , Κουρμπάνοβ 2π.

ΣΕΡΒΙΑ: Μπογκντάνοβιτς ( 24π. – 3ρ. – 4ασ. – 2κλ. – RANK24 ) , Μαριάνοβιτς ( 18π. – 6ρ. – 4ασ. – 1μπλ. – RANK22 ) , Λούσιτς ( 13π. – 8ρ. – 1κλ. – RANK16 ) , Γιόβιτς ( 8π. – 3ρ. – 6ασ. – RANK14 ) , Μιλοσάβλιεβιτς 7π. , Μίσιτς 5π. , Μάτσβαν 4π.