ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ

PORTUGAL 2017-18 16h a

Με το πολύ μεγάλο ντέρμπι της Λισαβόνας ξεκίνησε το νέον έτος στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας όπου η γηπεδούχος Μπενφίκα πήρε στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας από την αιώνια εχθρό συμπολίτισσα της Σπόρτινγκ. Οι Αετοί της Λισαβόνας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιόνας στο 90ο λεπτό απέφυγαν την εντός έδρας ήττα ισοφαρίζοντας το τέρμα του Μάρτινς με το οποίο κρατούσαν από το 18ο λεπτό το προβάδισμα στο σκορ τα Λιοντάρια της Πορτογαλικής πρωτεύουσας. Το παιχνίδι ήταν γεμάτο φάσεις και συγκινήσεις και δικαιολογημένα η Μπενφίκα φωνάζει για δύο κραυγαλέα πέναλτι που δεν της δόθηκαν στην διάρκεια της αναμέτρησης αλλά και για την τύχη της χάνοντας πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Από το αποτέλεσμα αυτό μόνη ωφελημένη βγήκε η Πόρτο η οποία είδε να μένει μόνη πρώτη στην βαθμολογία αφήνοντας δύο βαθμούς πίσω την Σπόρτινγκ και να ξεφεύγει πέντε βαθμούς της Μπενφίκα.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ – ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ     1 – 1

Σκόρερ: 90΄πεν. Γιόνας – 18΄Μάρτινς.

ΝΤΑ ΛΟΥΖ       ΛΙΣΑΒΟΝΑ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Βιτόρια): Βαρέλα – Αλμέιδα , Ζαρντέλ , Ρούμπεν Ντίαζ ( 81΄Ζ. Καρβάλιο ) , Γκριμάλντο – Φέισα ( 73΄Σίλβα ) , Πίτζι ( 56΄Χιμένεζ ) , Κροβίνοβιτς –  Σάλβιο , Τσέρβι , Γιόνας.

Στον πάγκο έμειναν: Σβιλάρ , Λισάντρο Λόπεζ , Σάμαρης , Σεφέροβιτς.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Χεσούς): Πατρίτσιο – Πιτσίνι , Κοάτες , Ματιέ , Κοεντράο – Γ. Καρβάλιο , Μπατάλια , Μάρτινς ( 84΄Ρουίζ ) , Ακούνια ( 78΄Μπρούνο Σέζαρ ) – Φερνάντες , Ντοστ.

Στον πάγκο έμειναν: Σαλίν , Πίντο , Ριστόβσκι , Ποντένσε , Ντουμπιά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φέισα – Κοάτες , Μπρούνο Σέζαρ , Μπατάλια.

Σε άλλα ματς:

ΦΕΙΡΕΝΣΕ – ΠΟΡΤΟ  1-2 ( 26΄Ρότσα – 22΄Αμπουμπακάρ , 76΄Αουγκούστο ).

ΡΙΟ ΑΒΕ – ΠΑΚΟΣ ΦΕΡΕΙΡΑ  4-2 ( 43΄, 59΄Νοβάις , 49΄Γκουέντες , 93΄Ριμπέιρο – 70΄πεν. , 79΄Μορέιρα ).

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ – ΜΠΡΑΓΚΑ  1-3 ( 50΄Κούτσα – 14΄Ντανίλο , 79΄Παουλίνιο , 88΄Χόρτα ).

ΜΑΡΙΤΙΜΟ – ΤΣΑΒΕΣ  1-2 ( 83΄Ολιβέιρα – 24΄Ροντρίγκες , 50΄Περέιρα ).

ΑΒΕΣ – ΜΟΡΕΙΡΕΝΣΕ  1-2 ( 77΄Ντα Σίλβα – 19΄Νούνιες , 39΄Ντερλέι ).