ΕΒΑΛΕ ΒΟΜΒΑ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΟΣΧΑ

EUROLEAGUE 2018-19 26h b

Με ένα σουτ τριών πόντων του Νικ Καλάθη από τα εννέα μέτρα περίπου μόλις τρία εκατοστά του δευτερολέπτου πριν την λήξη του αγώνα ο Παναθηναικός πήρε εκπληκτική νίκη μέσα στην Μόσχα και αύξησε τις ελπίδες του όσον αφορά την είσοδο του στη πρώτη οκτάδα της Euroleague. Οι Πράσινοι με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη έφτασαν έστω και στην ισοβαθμία την όγδοη θέση και πλέον στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ορίζει αυτός την τύχη του για το αν συνεχίσει και στα play off της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο κατάφεραν να επανέλθουν δύο φορές μέσα στην διάρκεια του παιχνιδιού όταν βρέθηκαν με δέκα και εννέα πόντους πίσω στο σκορ. Οι Μοσχοβίτες στο τελευταίο δεκάλεπτο άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ και με ένα επί μέρους σκορ 10-3 καταφέρνουν να προηγηθούν με επτά πόντους περίπου δύο λεπτά πριν την λήξη δείχνοντας πως ελέγχουν τον αγώνα. Όμως η ομάδα του Παναθηναικού έκανε ένα απίστευτο 7-0 μέσα σε ένα λεπτό ισοφαρίζοντας το παιχνίδι και οδηγώντας το στην ρουλέτα των βολών. Η άστοχη βολή του Κλάιμπερν εννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος κράτησε το σκορ στους δύο πόντους υπέρ των γηπεδούχων για να έρθει το εκπληκτικό buzzer beater του Καλάθη και να γράψει την πολύ μεγάλη νίκη για τον Παναθηναικό.

ΤΣΣΚΑ Μ. – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ          77 – 78

Τα δεκάλεπτα: 20-18 , 41-35 , 59-58 , 77-78.

ΤΣΣΚΑ Μ.: Ροντρίγκεζ ( 23π. – 2ρ. – 2ασ. – 2κλ. – RANK17 ) , Κλάιμπερν ( 9π. – 12ρ. – 1ασ. – RANK15 ) , Χίγκινς ( 14π. – 3ρ. – 1ασ. – 1μπλ. – RANK12 ) , Χάινς ( 8π. – 9ρ. – 1ασ. – 1μπλ. – RANK10 ) , Χάντερ ( 7π. – 3ρ. – 3ασ. – 1μπλ. – RANK11 ) , Χάκετ 8π. , Κουρμπάνοβ 5π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τόμας ( 12π. – 6ρ. – RANK13 ) , Παπαπέτρου ( 10π. – 9ρ. – 3ασ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK22 ) , Καλάθης ( 11π. – 3ρ. – 9ασ. – RANK24 ) , Γκιστ ( 11π. – 2ρ. – 1ασ. – RANK13 ) , Παπαγιάννης ( 8π. – 2ρ. – 1κλ. – 1μπλ. – RANK6 ) , Αντετοκούνμπο ( 5π. – 1ρ. – 1μπλ. – RANK6 ) , Λάνγκφορντ 8π. , Κιλπάτρικ 6π. , Λεκαβίτσιους 5π. , Βουγιούκας 2π.