ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ Η ΣΛΟΒΕΝΙΑ

EUROBASKET 2017 F4 a

Στον πρώτο ημιτελικό του Eurobasket 2017 έγινε και η μεγάλη έκπληξη βάσει των προγνωστικών όπου η Σλοβενία μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση συνέτριψε την κάτοχο του τίτλου Ισπανία με 20 πόντους διαφορά και πέρασε στον τελικό της Κυριακής. Οι Σλοβένοι με την πρόκριση τους εξασφάλισαν και ένα μετάλλιο στην διοργάνωση το οποί θα είναι το πρώτο στην ιστορία τους. Από την αρχή του αγώνα έδειξαν πόσο το ήθελαν και το έβγαλαν στο παρκέ παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψαν να επανέλθει η αντίπαλος τους. Σε ένα παιχνίδι που οι Σλοβένοι πέτυχαν παρά έναν πόντο 50αρα στην Ισπανία και οι Ισπανοί τελείωσαν με λιγότερους πόντους από όσους σημείωσε σε τρία δεκάλεπτα η Σλοβενία , δεν μπορούσε παρά να έλθει φυσιολογικά αυτό το αποτέλεσμα. Η Σλοβενία των Ντόνσιτς , Ντράγκιτς , Ράντολφ των πολύ χρήσιμων εργαλείων Βίντμαρ και Πρέπελιτς αλλά και του πολύ μεγάλου προπονητή Κοκόσκοβ , έβαλε στο καναβάτσο τα πολύ μεγάλα αστέρια των Ισπανών που αγωνίζονται στο ΝΒΑ και οδεύει ολοταχώς να ζήσει το δικό της όνειρο στον τελικό.

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Το 2-0 στην αρχή του παιχνιδιού χάρις σε καλάθι του Μαρκ Γκασόλ και μετά από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού η ισοφάριση σε 6-6 από ελεύθερες βολές του Ρίκυ Ρούμπιο ήταν οι μοναδικές στιγμές σε ένα ολόκληρο παιχνίδι που η Σλοβενία δεν ήταν μπροστά στο σκορ. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Σλοβενία επέβαλε τον ρυθμό της και είχε από 2 έως 9 πόντους πίσω τους Ισπανούς βάζοντας τους να κυνηγούν στο σκορ και κλείνοντας το ημίχρονο με τέσσερις πόντους διαφορά.

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το ξέσπασμα των Σλοβένων όπου με ένα επί μέρους σκορ 24-12 έβαλαν τα θεμέλια της ιστορικής νίκης πρόκρισης φτάνοντας την διαφορά στους 16 πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα πανηγυρικού χαρακτήρα χρονικό διάστημα για τους νικητές όπου όλα τους έπιαναν και στο τέλος γιόρταζαν την θριαμβευτική τους νίκη.

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ      72 – 92

Τα δεκάλεπτα : 19-25 , 45-49 , 57-73 , 72-92.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Π. Γκασόλ ( 16π. – 6ρ. – 2μπλ. – RANK13 ) , Μ. Γκασόλ ( 12π. – 10ρ. – 4ασ. – 1κλ. – RANK18 ) , Ρούμπιο ( 13π. – 2ρ. – 3ασ. – 3κλ. – RANK10 ) , Ροντρίγκεθ ( 9π. – 1ρ. – 3ασ. – RANK5 ) , Γ. Χερνανγκόμεζ  6π. , Σαν Εμετέριο 6π. , Χ. Χερνανγκόμεζ 5π.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Ράντολφ ( 15π. – 3ρ. – 2ασ. – 3κλ. – RANK20 ) , Ντράγκιτς ( 15π. – 6ρ. – 5ασ. – RANK14 ) , Ντόνσιτς ( 11π. – 12ρ. – 8ασ. – RANK23 ) , Πρέπελιτς ( 13π. – 2ρ. – 1ασ. – 1κλ. – RANK9 ) , Βίντμαρ 12π. , Νίκολιτς 7π. , Ντίμετς 7π.