ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΟΙ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ

EUROLEAGUE 2018-19 25h d

Στοπ στο αρνητικό σερί των πέντε ηττών έβαλε ο Ολυμπιακός ο οποίος για την εικοστή πέμπτη αγωνιστική της Euroleague επικράτησε στο Μαυροβούνιο σε βάρος της Μπούντουκνοστ φτάνοντας στην νίκη μετά από δύο μήνες περίπου. Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 15-4 δείχνοντας αποφασισμένοι για την κατάκτηση του ροζ φύλο αγώνα. Ένα επί μέρους σκορ 12-0 υπέρ των γηπεδούχων σε τριάμισι λεπτά με ταυτόχρονα προσπέρασμα , δεν πτόησε την Ελληνική ομάδα η οποία ξαναβρήκε άμεσα τον ρυθμό της. Έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Μιλουτίνοβ – Πρίντεζη και με πολύτιμη βοήθεια από τον Βεζένκοβ , η ομάδα του Ντέηβιντ Μπλατ σιγά σιγά αύξανε την διαφορά φτάνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο να προηγηθεί ακόμα και με 24 πόντους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα με αποτέλεσμα ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά από πλευράς γηπεδούχων να μειωθεί η διαφορά και να γραφτεί το τελικό σκορ.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΚΝΟΣΤ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.       76 – 89

Τα δεκάλεπτα: 21-27 , 34-51 , 54-73 , 76-89.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΚΝΟΣΤ: Τζάκσον ( 13π. – 3ρ. – 7ασ. – 3κλ. – RANK19 ) , Μπάροβιτς ( 13π. – 6ρ. – RANK16 ) , Κόουλ ( 10π. – 5ρ. – RANK7 ) , Κ. Κλαρκ ( 9π. – 3ρ. – 2ασ. – 1κλ. – RANK12 ) , Ε. Κλαρκ ( 9π. – 2ρ. – 1κλ. – RANK3 ) , Σέχοβιτς 8π. , Γκόρντιτς 6π.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Πρίντεζης ( 19π. – 2ρ. – 1ασ. – RANK20 ) , Μιλουτίνοβ ( 15π. – 12ρ. – 2ασ. – 1μπλ. – RANK29 ) , Βεζένκοβ ( 12π. – 5ρ. – 2ασ. – RANK18 ) , Τουπάν ( 13π. – RANK11 ) , Γκος ( 12π. – 1ρ. – 5ασ. – RANK5 ) , Σπανούλης ( 5π. – 1ρ. – 8ασ. – 1κλ. – RANK10 ) , Γουέμπερ 7π. , Παπανικολάου 3π. , Μάντζαρης 3π. , Τίμμα 0π. , Μπόγρης 0π. , ΛεΝτέι 0π.