Η ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΙΜΚΙ

EUROLEAGUE 2017-18 22h g

Ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής στην Euroleague διεξήχθη στην Ζαλγκίριο Αρένα του Κάουνας ανάμεσα στην Ζαλγκίρις και την Κίμκι. Οι φιλοξενούμενοι σε ένα ματς που έπεσαν κορμιά πήραν την νίκη με την οποία κατά πάσα πιθανότητα εδραιώνουν την θέση τους στην πρώτη οκτάδα και με βάσει την πολύ καλής αγωνιστικής κατάστασης που έχουν το τελευταίο διάστημα φτάνουν και μια νίκη μακριά από το όνειρο της πρώτης τετράδας η οποία δίνει το πλεονέκτημα έδρας. Αντίθετα οι Λιθουανοί χάνουν την ευκαιρία να παραμείνουν στην τέταρτη θέση υποχωρώντας στην πέμπτη ισόβαθμη με την αντίπαλο της και με την Ρεάλ χωρίς να δείχνουν ανησυχία όσον αφορά την πρόκριση. Ένα φανταστικό επί μέρους σκορ 20-1 κατά το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ξαναέβαλε στην διεκδίκηση της νίκης την Κίμκι μετά το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα όταν οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο όλο το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έχοντας Σβεντ και Χάνεικατ να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους έφθασαν σε μια μεγάλη νίκη.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ – ΚΙΜΚΙ         74 – 84

Τα δεκάλεπτα: 26-15 , 44-43 , 59-61 , 74-84.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέηβις ( 15π. – 5ρ. – 3ασ. – RANK21 ) , Πάνγκος ( 13π. – 6ρ. – 2ασ. – RANK8 ) , Τουπάν ( 13π. – 1ρ. – 2ασ. – 1κλ. – 1μπλ. – RANK14 ) , Γιανκούνας ( 11π. – 4ρ. – 2ασ. – 1κλ. – 1μπλ. – RANK13 ) , Γουάιτ 7π. , Ουλανόβας 6π.

ΚΙΜΚΙ: Γκιλ ( 20π. – 4ρ. – 1ασ. – RANK21 ) , Σβεντ ( 20π. – 2ρ. – 4ασ. – 1κλ. – RANK19 ) , Χάνεικατ ( 17π. – 4ρ. – 3ασ. – 4κλ. – 2μπλ. – RANK24 ) , Τόμας ( 6π. – 6ρ. – 1ασ. – 3μπλ. – RANK12 ) , Τοντόροβιτς 8π. , Άντερσον 5π.