Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΛΕΠΤΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΗΝ ΑΣΑ

ΕΛΛΑΣ Β 2017-18 34η α

Με τον πιο δραματικό τρόπο η Αναγέννηση Καρδίτσας την τελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Football League ηττήθηκε με 1-0 εντός έδρας από τον Άρη , αποτέλεσμα με το οποίο οδηγείται στην Γ΄Εθνική. Το καταδικαστικό γκολ για την ομάδα της Θεσσαλίας σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λώττα και ενώ κρατούσε την παραμονή στην κατηγορία με το ισόπαλο μέχρι εκείνη την στιγμή αποτέλεσμα. Για πολλοστή φορά στην φετινή σεζόν η κατάρα του τελευταίου λεπτού και μάλιστα πάλι με πέναλτι χτύπησε την ομάδα της ΑΣΑ. Ένα χτύπημα που την ρίχνει κατηγορία μετά από πέντε συνεχόμενες χρονιές παρουσίας στην Football League. Μια ολόκληρη χρονιά πήρε καταστροφική πορεία στο τελευταίο λεπτό του τελευταίου αγώνα και έμελλε να γραφεί ο υποβιβασμός της Θεσσαλικής ομάδας.

Το φιλμ του αγώνα :

Ευκαιρία για τον Άρη όταν το σουτ του Μπούρμπου μέσα στην περιοχή φεύγει ψηλά άουτ.

11΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη όταν ο Μπαστακός βγαίνει σε τετ α τετ αλλά ο Γκέκας αποκρούει σωτήρια.

25΄Ευκαιρία για τον Άρη όταν σε σουτ του Τσουμάνη από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

65΄Ευκαιρία για την ΑΣΑ όταν σε σέντρα του Χαντζάρα πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά ο Πλαβούκος η οποία περνά άουτ.

74΄Ευκαιρία για τον Άρη όταν το ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπαστακού απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκέκας.

79΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη όταν σε μακρινό δυνατό σουτ του Τσουμάνη από πλάγια η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι του Γκέκα.

92΄ΓΚΟΛ 0-1. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λώττα στο οποίο υπέπεσε ο Γκέκας ανατρέποντας τον Πασά , καταδίκασε σε υποβιβασμό την ΑΣΑ.

ΑΝΑΓ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Βαζάκας): Γκέκας – Καραγιάννης , Βατουσιάδης , Τζέκος , Κωνσταντινόπουλος – Σουντουρά , Σταματάκης , Μπιτέλης – Πλαβούκος ( 89΄Μπούσδρας ) , Χαντζάρας , Πλούμης ( 58΄Ντάγκρας ).

Στον πάγκο έμειναν: Κατσίκας , Μούτσιος , Φλεβάρης , Κρανής , Κορέλας.
ΑΡΗΣ (Σπανός): Καντιμοίρης – Μπούρμπος , Τσουμάνης , Μαραγκός , Κανακούδης – Νίκιτς , Μουμίν , Παυλίδης ( 83΄Χαντί ) – Πασάς ( 46΄Κλιγγόπουλος ) , Μπαργκάν ( 64΄Λώττας ) , Μπαστακός.
Στον πάγκο έμειναν: Μάντζαρης , Δεληζήσης , Ιντζόγλου , Πλατέλλας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βατουσιάδης , Γκέκας , Σταματάκης – Κανακούδης.