Η ΜΟΝΑΚΟ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

FRANCE BASK. 2017-18 PLAY OFFS F4 8h

Συνεχίζεται η ημιτελική φάση των play offs του Γαλλικού πρωταθλήματος μπάσκετ με την ομάδα της Μονακό να παίρνει την νίκη μέσα στην Λιμόζ και να κάνει το σκορ 3-1 κερδίζοντας το εισιτήριο πρόκρισης για τον τελικό του πρωταθλήματος. Η ομάδα από το Πριγκηπάτο βρέθηκε πίσω στο σκορ συνεχώς στο πρώτο ημίχρονο αλλά ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο έφερε τους Μονεγάσκους στην νίκη ανατροπή και στον μεγάλο τελικό περιμένοντας την αντίπαλο τους από τον έτερο ημιτελικό. Για την Μονακό πρώτος σκόρερ ήταν ο Αμάρα Σάι έχοντας 18 πόντους , 4 ασίστ και ακολούθησαν ο Τζέραλντ Ρόμπινσον με 15 πόντους , 5 ασίστ , 3 κλεψίματα , ο Πολ Λακόμπ με 14 πόντους , 3 ρημπάουντ , 3 ασίστ , ο Κρίστοφερ Έβανς με 12 πόντους , 4 ρημπάουντ και ο Ντ. Τζ. Κούπερ με 8 πόντους , 3 ρημπάουντ , 6 ασίστ. Για την Λιμόζ πρώτο σκόρερ με τους ίδιους πόντους ήταν οι Γουίλλιαμ Χάουαρντ με 13 πόντους , 5 ρημπάουντ , 3 ασίστ και Αξέλ Μπουτέιγ με 13 πόντους ενώ από τους υπόλοιπους ξεχώρισαν οι Ντάνι Γκίμπσον με 12 πόντους , Μουχαμάντου Τζαιτέχ με 11 πόντους , 9 ρημπάουντ , 6 ασίστ , Μπράιαν Τσόνκιν με 11 πόντους , 7 ρημπάουντ και Ντρου Τζόις με 10 πόντους , 7 ασίστ. Το πρόγραμμα των play offs και τα αποτελέσματα: