Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ

Portugal v Spain - UEFA Futsal EURO 2018 Final

Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Σάλας ( FUTSAL) 2018 το οποίο διεξήχθη στην Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας και διήρκεσε από τις 30 Ιανουαρίου μέχρι τις 10 Φεβρουαρίου. Σε ένα δραματικό τελικό ο οποίος τίτλος της πρωταθλήτριας Ευρώπης κρίθηκε στην παράταση , η Πορτογαλία κατέκτησε την νίκη σε βάρος της πολυνίκη του θεσμού ομάδα της Ισπανίας και για πρώτη φορά στην ιστορία της κατακτά το τρόπαιο. Οι Πορτογάλοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον μεγάλο τους αστέρα Ρικαρντίνιο ( αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης της διοργάνωσης ενώ έφτασε  στην πρώτη θέση τα 22 συνολικά τέρματα σε όλες τις τελικές φάσεις των EURO ) αλλά χρειάστηκε δύο λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας να ισοφαρίσουν και να στείλουν στην παράταση τον τελικό. Εκεί ένα λεπτό πριν το τέλος ο Μπρούνο Κοέλιο πέτυχε με πέναλτι το νικητήριο τέρμα χαρίζοντας το τρόπαιο στην ομάδα του. Στον μικρό τελικό η φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης Ρωσία επικράτησε με 1-0 του Καζακστάν και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα: