Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΤΟΥ ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ

EURO 2016 FINAL

Στον τελικό του EURO 16 η Πορτογαλία με το γκολ του Έντερ στο 109ο λεπτό νίκησε με 1-0 στην παράταση την διοργανώτρια Γαλλία και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος αφού κατάφερε να ξεπεράσει την πίεση των Γάλλων στην κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν πολύ καλύτερη στην παράταση και με την έξοχη ενέργεια και εκτέλεση του Έντερ κατάφερε κόντρα σε όλα τα προγνωστικά να πετύχει έναν θρίαμβο. Η Πορτογαλία ως διοργανώτρια πριν 12 χρόνια είχε χάσει τον τίτλο από την Εθνική Ελλάδος και ήρθε σήμερα να τον κατακτήσει μέσα στην έδρα της διοργανώτριας Γαλλίας σπάζοντας και ένα αρνητικό σερί 40 χρόνων χωρίς νίκη απέναντι στην ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπς.

Το φιλμ του αγώνα:

Ευκαιρία για την Πορτογαλία όταν ο Νάνι μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ψηλά άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία όταν από σέντρα του Παγιέ στην περιοχή πετάγεται ο Γκριεζμάν και με κεφαλιά αναγκάζει τον Πατρίτσιο να πεταχτεί στο παραθυράκι της εστίας του και να βγάλει σε κόρνερ.

33΄Καλή ευκαιρία για την Γαλλία όταν από ωραία ενέργεια του Σισσοκό και σουτ μέσα από την περιοχή διώχνει ο Πατρίτσιο.

58′ Ευκαιρία για την Γαλλία όταν σε μπάσιμο στην περιοχή και σουτ του Γκριεζμάν αποκρούει ο Πατρίτσιο.

65΄Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία όταν σε σέντρα του Κομάν πετάγεται ο Γκριεζμάν και με κεφαλιά μπροστά από τον Πατρίτσιο στέλνει την μπάλα άουτ.

74΄Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία όταν στο σουτ του Ζιρού μέσα από την περιοχή διώχνει δύσκολα ο Πατρίτσιο.

79΄Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία όταν σε σέντρα του Νάνι διώχνει δύσκολα ο Λιορίς και στην συνέχεια το ανάποδο ψαλίδι του Κουαρέσμα αποκρούει ξανά ο τερματοφύλακας των Γάλλων.

84΄Ευκαιρία για την Γαλλία όταν στο μακρινό σουτ του Σισσοκό πέφτει στην γωνία του και αποκρούει ο Πατρίτσιο.

91΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία όταν ο Ζινιάκ μετά από πολύ ωραία ντρίμπλα σουτάρει μέσα από την μικρή περιοχή και στέλνει την μπάλα να βρει το κάθετο δοκάρι.

103΄Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κουαρέσμα πιάνει την κεφαλιά ο Έντερ και αποκρούει πάνω στην γραμμή του τέρματος ο Λιορίς.

107΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Λιορίς.

109΄ΓΚΟΛ 1-0. Έξοχη ενέργεια του Έντερ και με μακρινό σουτ στέλνει την μπάλα στην γωνία του Λιορίς.