Η ΧΙΛΗ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ (video)

COPA AMERICA 2016 FINAL

Σε μια επανάληψη του περυσινού τελικού η Χιλή κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο στην σειρά COPA AMERICA το οποίο ήταν και το επετειακό ενόψει της συμπλήρωσης των 100 χρόνων του θεσμού επικρατώντας της Αργεντινής αυτή την φορά με 4-2 στην διαδικασία των πέναλτι. Οι δύο ομάδες έπαιζαν με παίκτη λιγότερο αφού πρώτα ο Μαρσέλο Ντίαζ της Χιλής στο 28ο λεπτό και μετά ο Μάρκος Ρόχο της Αργεντινής στο 42ο λεπτό αντίκρυσαν την κόκκινη κάρτα του Βραζιλιάνου διαιτητή Χέμπερ Λόπες. Σε έναν τελικό ραμμένο στα μέτρα των Αργεντινών όπου δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους Χιλιανούς αυτοί δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν και έμειναν στο ισόπαλο 0-0 τόσο στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα όσο και στα 30 έξτρα λεπτά της παράτασης. Μοιραίοι παίκτες ο Μέσι και ο Μπίλια οι οποίοι δεν ευστόχησαν σε πέναλτι αν και πρώτη πέναλτι έχασε η Χιλή με τον Βιδάλ ενώ ο τερματοφύλακας Κλαούντιο Μπράβο ήταν ο ήρωας των Χιλιανών και κατά την διάρκεια του αγώνα αλλά και στα πέναλτι. Η Αργεντινή με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να χάσει τρεις τίτλους σε δύο χρόνια χάνοντας κατά σειρά τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας και ακολούθως δύο φορές από την Χιλή σε ισάριθμους τελικούς του COPA AMERICA με τον τελευταίο τίτλο να χρονολογείται στο μακρινό 1993.