ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

ΕΛΛΑΣ Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ 2017-18 10η γ

Σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στον πόντο και με αστοχία εκατέρωθεν στα τελευταία δευτερόλεπτα , ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας στην Α1 Παναθηναικός πήρε πολύ σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη στο Βενετόκλειο της Ρόδου σε βάρος του Κολοσσού κρατώντας ταυτόχρονα και το αήττητο. Οι Πράσινοι είχαν την πρωτοπορία από την αρχή του αγώνα φτάνοντας ακόμα και στο +10 υπέρ τους λίγο πριν το ημίχρονο. Σε αυτό το σημείο και στην αρχή του τρίτου μέρους το σχετικό χαλάρωμα και τα λάθη των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ έφερε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ. Οι Ροδίτες κρατούσαν την πρωτοπορία φτάνοντας τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος να έχουν πάρει διαφορά ακόμα και με 7 πόντους. Ένα σερί 11-0 μέσα σε τρία λεπτά από πλευράς Παναθηναικού τον έβαλε μπροστά φτάνοντας τελικά στην νίκη , με τον Γκρίφιν και τον Καλάθη να αστοχούν σε εύκολα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ        71 – 72

Τα δεκάλεπτα: 12-19 , 29-33 , 56-54 , 71-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν ( 20π. – 3ρ. – 5ασ. – 2κλ. – RANK10 ) , Γουέαρ ( 13π. – 1ρ. – 5ασ. – 1κλ. – RANK16 ) , Χάρις ( 12π. – 2ασ. – 2ασ. – 1κλ. – RANK11 ) , Ράιτ ( 6π. – 10ρ. – 1κλ. – RANK11 ) , Σχίζας 8π. , Γεωργαλής 6π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Γκιστ ( 14π. – 2ρ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK18 ) , Λοτζέσκι ( 12π. – 3ρ. – 4ασ. – 1κλ. – RANK13 ) , Καλάθης ( 6π. – 8ρ. – 10ασ. – 1κλ. – RANK14 ) , Σίνγκλετον ( 13π. – 3ρ. – 1κλ. – 1μπλ. – RANK11 ) , Ρίβερς 9π. , Αντετοκούνμπο 7π.