ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΚΡΟΥΖΕΙΡΟ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ (video)

BRAZIL 2018 CUP FINAL a

Στον πρώτο τελικό του Κυπέλλου Βραζιλίας που διεξήχθη στο Μινειράο του Μπέλα Οριζόντε , η γηπεδούχος Κρουζέιρο έκανε το πρώτο βήμα προς την κατάκτηση του τροπαίου επικρατώντας με 1-0 επί της Κορίνθιανς. Το σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Τιάγκο Νέβες ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά και έβαλε φωτιά στην κυριολεξία στο κατάμεστο γήπεδο από τους πανηγυρισμούς των φιλάθλων. Η Κρουζέιρο κυριάρχησε σε όλο το παιχνίδι και το σκορ την αδικεί κατάφωρα αφού είχε πέραν του γκολ ακόμα δύο δοκάρια και άλλες μεγάλες ευκαιρίες. Όλα πλέον θα κριθούν στον επαναληπτικό του Σάο Πάολο όπου η μεν περυσινή πρωταθλήτρια ομάδα της Κορίνθιανς θα προσπαθήσει μπροστά στους φιλάθλους της να κάνει την μεγάλη ανατροπή ενώ η Κρουζέιρο να υπερασπιστεί το πλεονέκτημα που απέκτησε στον χτεσινό πρώτο τελικό.