ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

DFB POKAL 2017-18 F8 1h

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση η Λεβερκούζεν πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας πετώντας εκτός διοργάνωσης την ομάδα της Βέρντερ. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά , μπόρεσαν αφού πρώτα στείλουν το ματς στην παράταση να πετύχουν άλλα δύο τέρματα κατακτώντας μια μεγάλη πρόκριση. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στα τελευταία πέντε χρόνια που η Λεβερκούζεν περνάει από την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ – ΒΕΡΝΤΕΡ     4 – 2  παρ.

Σκόρερ : 31΄, 55΄Μπραντ , 111΄Μπελαράμπι , 118΄Χάβερτζ – 4΄πεν. Κρούζε , 7΄Γιόχανσον.

ΜΠΑΙ  ΑΡΕΝΑ           ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Θεατές :  25653

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Χέρλιχ): Λένο – Λ. Μπέντερ ( 79΄Χένρικς ) , Ταχ , Σβ. Μπέντερ , Βέντελ ( 113΄Ρέτσος ) – Αρανγκουίζ , Κοχρ ( 108΄Μπελαράμπι ) – Μπραντ ( 102΄Αλάριο ) , Χάβερτζ , Μπέιλι – Βόλλαντ.

Στον πάγκο έμειναν: Οζκάν , Γιεντβάι , Κίσλινγκ.

ΒΕΡΝΤΕΡ (Κόχφελντ): Παβλένκα – Τζέμπρε Σελασίε , Βελίκοβιτς , Μοισάντερ , Αουγκουστίνσον – Ντιλέινι , Εγγεστάιν ( 113΄Λάνγκαμπ ) , Γιουνούζοβιτς , Κάιντζ ( 91΄Μπελφοντίλ ) – Κρούζε , Γιόχανσον ( 46΄Ρασίκα ).

Στον πάγκο έμειναν: Ντρόμπνι , Μπάουερ , Φρίεντλ , Γκόντορφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βέντελ , Κοχρ , Μπέιλι – Τζέμπρε Σελασίε , Μοισάντερ , Αουγκουστίνσον , Εγγεστάιν.

Σε άλλ0 ματς:
ΠΑΝΤΕΜΠΟΡΝ – ΜΠΑΓΙΕΡΝ  0-6 ( 19΄Κόμαν , 25΄Λεβαντόβσκι , 42΄Κίμμιχ , 55΄Τολίσο , 86΄, 88΄Ρόμπεν ).