ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΑΙΟΛΙΚΟ

ΕΛΛΑΣ Γ 2017-18 13η α

Για την δέκατη τρίτη αγωνιστική του 7ου ομίλου της Γ΄Εθνικής ο Αιολικός κατέκτησε υπερπολύτιμη νίκη στην Μυτιλήνη με 2-1 σε βάρος της Χαλκίδας με την οποία ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας αποκτώντας διαφορά ασφαλείας τριών βαθμών από την ζώνη του υποβιβασμού για πρώτη φορά φέτος. Αυτή ήταν η τέταρτη φετινή νίκη για την ομάδα της Μυτιλήνης αλλά και η πρώτη στην έδρα του σπάζοντας μια κακοδαιμονία από την αρχή της σεζόν. Το τελικό αποτέλεσμα γράφτηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν σημειώθηκαν όλα τα τέρματα. Το δυναμικό ξεκίνημα του Αιολικού είχε αποτέλεσμα μέχρι το πρώτο μισάωρο να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων. Σκόρερ οι Παληγεώργος στο 7ο λεπτό με σουτ και ο Ποτουρίδης στο 28ο λεπτό με κοντινό πλασέ. Η μείωση του σκορ με εναέριο σουτ του Μπλάνκο ένα λεπτό πριν πάνε οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα δεν είχε συνέχεια αφού οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος φτάνοντας σε μια δίκαιη επικράτηση.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Ψυρρόπουλος): Ζαχαρής – Λαλάς , Νιφαδόπουλος ( 49΄Καδής ) , Τάχιας , Κριπιντήρης – Κεσίδης , Διακορώνας ( 81΄Καπταγιάννης ) , Παληγεώργος – Ποτουρίδης ( 72΄Κουτσούμπας ) , Λαμπράκης , Μπουρούς ( 65΄Παλαμουτσής ).

ΧΑΛΚΙΣ (Λύκος): Σταυριανός – Βαλκάνος , Γεωργίου , Καραμπάς , Τσίγκρος – Ντελέκος , Ταυταρίδης , Εμέκα ( 81΄Παπαδάκης ) – Πολίτης , Ανέστης ,  Μπλάνκο.