ΜΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ Η ΑΕΚ ΣΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ

ÊÕÐÅËËÏ / ÁÅÊ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Για την προημιτελική φάση στο Κύπελλο Ελλάδος Μπάσκετ η ομάδα της ΑΕΚ συνέτριψε το Ρέθυμνο με 92-67 και βρίσκεται πανηγυρικά στους τέσσερις της διοργάνωσης. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα είχε δύο όψεις  , από μια για κάθε ομάδα ανά δεκάλεπτο. Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μπόρεσε να κάνει πάρει διψήφια διαφορά πόντων ξεπερνώντας και το νταμπλ σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο αφού η ομάδα του Ρεθύμνου κατέβασε την διαφορά στους έξι πόντους εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κυριάρχησε στον αγώνα και σταδιακά αλλά σταθερά ανέβαζε την διαφορά χάρις στην ευστοχία στα σουτ τριών πόντων ενώ η αντίπαλος της δεν μπορούσε άλλο να αντισταθεί.

ΑΕΚ – ΡΕΘΥΜΝΟ     92 – 67

Τα δεκάλεπτα:  29-13 , 44-38 , 72-55 , 92-67.

ΑΕΚ: Ξανθόπουλος (4ασ. ) , Σάκοτα 15π. ( 5ρ. ) , Ελόνου 11π. ( 4ρ. ), Τσαλμπούρης 2π. , Τζέιμς 9π. ( 10ρ. ) , Άτιτς 4π. , Γκριν 8π. ( 6ασ. ) , Μωραΐτης 2π. , Λαρεντζάκης 7π. , Μπάρλοου 16π. ( 4 ρ. , 4ασ. ) , Μαυροειδής 7π. , Σι 11π. ( 6ρ. ).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Ντάνιελς 9π. , Κώττας 2π. , Μέντλοκ 12π. , Χριστοδούλου 3π. , Μούντι 25π. , Παναρετάκης 2π. , Θεοδωρίδης , Γιαννόπουλος 11π. , Δραγάτης 1π. , Ρόμπερτσον 2π.