ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΟΜΒΙΑ

COPA AMERICA 2016 GROUP 1h

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του COPA AMERICA CENTENARIO 2016 που διεξάγεται στα γήπεδα των ΗΠΑ , η Κολομβία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της με την επικράτηση της 2-0 επί των διοργανωτών Αμερικανών. Το πρώτο γκολ πέτυχε στο 7ο λεπτό ο Ζαπάτα το οποίο ήταν και το πρώτο στην καριέρα του με την φανέλα της εθνικής ομάδας ενώ το δεύτερο στο 42ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Χάμες Ροντρίγκεζ. Η χαρά των Κολομβιανών μετριάστηκε όταν βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο τραυματισμένος στον ώμο μετά από πέσιμο το μεγάλο τους αστέρι Χάμες Ροντρίγκεζ περιμένοντας όλοι να δουν το μέγεθος του τραυματισμού. Η Κολομβία πήρε δίκαια την νίκη αφού ήταν καλύτερη ως ομάδα και ξεχώριζε η ποιότητα της σε σχέση με την Αμερικανική ομάδα. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο πίεσαν όσο μπορούσαν και αν ο Ντέμπσει ήταν λίγο πιο ψύχραιμος θα μπορούσαν να είχαν μειώσει το σκορ.

Το φιλμ του αγώνα:

7′ ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουαδράδο λίγο έξω από την μικρή περιοχή ο Ζαπάτα με σουτ ανοίγει το σκορ για την Κολομβία.

15′ Ευκαιρία για την Κολομβία όταν το σουτ του Πέρεζ έξω από την μεγάλη περιοχή πέφτει και μπλοκάρει ο Γκουζάν.

35΄Επικίνδυνη φάση για τις ΗΠΑ όταν το σουτ του Ντέμπσευ από καλό σημείο έφυγε άουτ.

42′ ΓΚΟΛ 0-2. Σε σέντρα του Ντίαζ η μπάλα βρίσκει το χέρι του Γελντίν και το κερδισμένο πέναλτι για τους Κολομβιανούς αξιοποιεί ο Χάμες Ροντρίγκεζ.

59′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τις ΗΠΑ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ πιάνει την κεφαλιά ο Ντέμπσευ και πάνω στην γραμμή του τέρματος διώχνει ο Ντίαζ.

62΄Μεγάλη ευκαιρία για τις ΗΠΑ όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντέμπσευ πετάγεται στην κλειστή του γωνία ο Όσπινα και διώχνει την μπάλα.

68΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Κολομβία όταν σε πάσα του Κοιαδράδο μέσα στην περιοχή προς στον Μπάκα το πλασέ του τελευταίου κοντράρεται και βγαίνει κόρνερ.

75΄Ευκαιρία για την Κολομβία όταν σε μπάσιμο στην περιοχή από τον Καρντόνα το πλασέ που επιχειρεί κοντράρεται και βγαίνει κόρνερ.

77΄Τρομερή ευκαιρία για την Κολομβία  όταν σε αντεπίθεση ο Μπάκα στο τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα στέλνει με δυνατό πλασέ να βρει η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά να διώξουν οι αμυντικοί.

79΄Καλή ευκαιρία για τις ΗΠΑ με το σουτ του Ντέμπσευ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Οσπίνα.