ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΦ

ΕΛΛΑΣ Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ 2017-18 PLAY OFFS FINAL 2h

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε ο Παναθηναικός τον αιώνιο αντίπαλο του Ολυμπιακό και στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς του τελικού στο πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ πήρε την νίκη μέσα στο ΣΕΦ ισοφαρίζοντας σε 1-1 νίκες. Με το αποτέλεσμα αυτό οι Πράσινοι επανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας και έχουν ένα μικρό προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ευχέρεια στο σκορ και να τελειώνει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναικό μπροστά δύο πόντους ( 27-25 ). Αντίθετα στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο έβρισκαν με περισσότερο δυσκολία το καλάθι , γεγονός που ωφέλησε τον Ολυμπιακό ώστε να περάσει μπροστά και να πάει αυτός προηγούμενος στα αποδυτήρια με τρεις πόντους ( 43-40 ). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό που έκρινε την αναμέτρηση αφού με την καλή του άμυνα ο Παναθηναικός κράτησε τον αντίπαλο του χωρίς πόντο για έξι λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 16-7 πήγε στην τελευταία περίοδο μπροστά με έξι πόντους ( 50-56 ). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας έξι λεπτά πριν το τέλος να προηγηθούν με 13 πόντους διαφορά. Η τελική αντεπίθεση των Ερυθρόλευκων δεν είχε ανταπόκριση αφού κατάφεραν μεν να μειώσουν στους τρεις πόντους στα σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά οι παίκτες του Παναθηναικού κράτησαν την πολύτιμη νίκη και μηδενίζοντας την ήττα της πρεμιέρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π. – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ          66 – 71

Τα δεκάλεπτα: 25-27 , 43-40 , 50-56 , 66-71.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Παπαπέτρου ( 13π. – 4ρ. – 1μπλ. – RANK13 ) , Παπανικολάου ( 6π. – 10ρ. – 4ασ. – 1κλ. – 2μπλ. – RANK17 ) , Σπανούλης ( 12π. – 1ρ. – 5ασ. – 1κλ. – RANK8 ) , Πρίντεζης ( 9π. – 6ρ. – 1ασ. – 1κλ. – 2μπλ. – RANK12 ) , Ρόμπερτς 7π. , Μιλουτίνοβ 5π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Καλάθης ( 18π. – 8ρ. – 6ασ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK23 ) , Τζέημς ( 17π. – 5ρ. – 1κλ. – RANK17 ) , Λοτζέσκι ( 13π. – 3ρ. – 2ασ. – RANK14 ) , Γκιστ ( 8π. – 2ρ. – 1μπλ. – RANK4 ) , Σίνγκλετον 6π. , Ρίβερς 5π.