ΝΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΣΕ ΜΑΤΣ ΤΕΛΙΚΟ

ΕΛΛΑΣ Γ 2018-19 16η α

Στο παιχνίδι δίχως αύριο ο Αιολικός πήρε την νίκη στην Μυτιλήνη σε βάρος του Ηλυσιακού και έξι αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί η σεζόν ελπίζει ακόμα στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης μειώνοντας την βαθμολογική απόσταση στους δύο βαθμούς. Για την δέκατη έκτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της Γ΄Εθνικής η ομάδα από την Λέσβο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο έκανε την μεγάλη επιστροφή στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην πιο σπουδαία νίκη μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Ο Αιολικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κυριαρχία στο παιχνίδι χωρίς να μπορεί να αξιοποιήσει τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε προκειμένου να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Όμως κόντρα στην ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν πρώτοι το σκορ εκμεταλλευόμενοι ένα αμυντικό λάθος από πλευράς Αιολικού. Η γρήγορη ισοφάριση στο δεύτερο μέρος ήταν αυτή που έδωσε πίστη στους παίκτες του Αιολικού ώστε να κάνει την ανατροπή περίπου ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος καταφέρνοντας αν και με δέκα παίκτες στο τελευταίο πεντάλεπτο να κρατήσει την νίκη χρυσάφι.  Επόμενος αντίπαλος για τον Αιολικό κατά την δέκατη έβδομη αγωνιστική είναι η πρωτοπόρος του ομίλου ομάδα του Αιγάλεω την οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου.

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ   2018-19

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Β΄ΓΥΡΟΣ   16η αγων.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ      2 – 1

Σκόρερ: 59΄Τσουβαλτσίδης , 79΄Τσομπανέλλης – 27΄Μάλτσι.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ      ΜΥΤΙΛΗΝΗ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στύλος): Κουμπάς – Μπουζούρας ( 90΄Καπταγιάννης ) , Βαλιός , Κρητικός , Τάχιας – Κατσίκης , Τσομπανέλλης , Τσουβαλτσίδης , Διαμαντίδης ( 76΄Σεφουλάι ) , Βουτσιώτης ( 86΄Λαλάς ) – Ποτουρίδης ( 90΄Παπαδόπουλος ).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Παπασπύρου): Μιχελής – Μέξι , Μουσταφίδης , Πιπίνης , Παπαδημητρίου ( 83΄Ρενάτο ) – Κατσίβελης ( 66΄Ρόπας ) , Αμανατίδης , Λαμπρόπουλος – Μπουσινάκης ( 90΄Μπιταξής ) , Μάλτσι , Γκέζο ( 59΄Ντούνης ).

Ακολουθούν τα άλλα παιχνίδια του 7ου ομίλου:

Αιγάλεω – Χαλκίς  1-0 ( 45΄Μάρης ).

Καλλιθέα – Αγ. Ιερόθεος  2-0 ( 34΄Μπέλης , 78΄Μακρυγιάννης ).

Απόλλων Ερέτριας – Αγ. Ανάργυροι  2-5 ( 17΄Σεόλ , 50΄Αντζέλι – 8΄, 87΄Κολλάς , 33΄, 53΄Νταουντάι , 61΄Κασμιρόπουλος ).

Θύελλα Καμαρίου – Πανθηραικός  1-0 ( 92΄Μαντούσης ).

Κόρινθος – Χαραυγιακός  0-1 ( 83΄πεν. Κατσιάνος ).