ΝΙΚΗ ΚΟΚΚΙΝΩΝ – ΠΡΩΤΙΑ ΠΡΑΣΙΝΩΝ – Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΟΡΙΣΕ ΝΙΚΗΤΗ

ΒΟΛΕΙ Α1 ΓΥΝ. 2016-17 7η

Στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη πραγματοποιήθηκε το κλασσικό ντέρμπι για το πρωτάθλημα της Α1 Βόλλευ γυναικών ανάμεσα στον γηπεδούχο Ολυμπιακό και τον πρωτοπόρο στην βαθμολογία Παναθηναικό. Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι και από τα καλύτερα των τελευταίων ετών το οποίο διεξήχθη μέσα σε πολύ ωραία ατμόσφαιρα και οι δύο ομάδες πρόσφεραν πολύ ωραίο θέαμα , αποτελώντας διαφήμιση για το άθλημα , ο παράγοντας διαιτησία έκανε πάλι το θαύμα του και όλοι πλέον ασχολούνται μαζί της. Η διαιτητής του αγώνα στον πιο κρίσιμο πόντο του αγώνα , στον τελευταίο πόντο , με τον οποίο ο Παναθηναικός κέρδιζε το ματς με 3-1 σετ και αύξανε την βαθμολογική διαφορά αφήνοντας τον αντίπαλο του πέντε βαθμούς πίσω , έδωσε λανθασμένη απόφαση σε ένα πεντακάθαρο πόντο με τον οποίον κρατήθηκε στο ματς ο Ολυμπιακός με τον οποίον αργότερα ισοφάρισε τα σετ και στο ται μπρέηκ νίκησε αυτός 3-2 σετ πλησιάζοντας τις Πράσινες στον ένα βαθμό. Μάλιστα είναι πολύ δύσκολο να σκεφτεί κάποιος πως έδωσε υπέρβαση μπροστά στα μάτια της η διαιτητής με την μπάλα να είναι πάνω στο φιλέ σχεδόν μισή σε κάθε πλευρά , το πως δηλαδή πέρασαν τα χέρια στην αντίπαλη περιοχή και έσπρωξαν την μπάλα. Αγωνιστικά ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και βασιζόμενος στο καλό σέρβις πήρε άνετα το πρώτο σετ με την νέα ομάδα του Παναθηναικού να χάνει εύκολους πόντους. Από το δεύτερο σετ υπήρξε αγωνιστική άνοδος των Πρασίνων κυρίως χάρις στην Μερτέκη στην επίθεση , του καθαρού μυαλού της πασσαδόρου Χρυσομάλλη , το ότι άρχισε να σπάει όλες τις επιθέσεις του Ολυμπιακού στο μπλοκ , αλλά και καθίζηση των Ερυθρόλευκων επηρεασμένες και από τον τραυματισμό της Χίπια. Το δεύτερο σετ πήγε στις Πράσινες με την Μερτέκη να παίρνει αποφασιστικούς πόντους ενώ το τρίτο με την ψυχολογία στα ύψη ο Παναθηναικός έφτασε ακόμα και σε διαφορές των δέκα πόντων κατακτώντας πολύ εύκολα. Μπροστά στο φάσμα της ήττας αντέδρασε ο ολυμπιακός και σε ένα καταπληκτικό σετ που έσπαζε νεύρα οι Πράσινες κατάφεραν από 24-22 να το γυρίσουν και στην ουσία να το κατακτήσουν αλλά η διαιτητής είχε άλλη άποψη. Το 2-2 πλέον είχε δώσει άλλον αέρα στον Ολυμπιακό και οι Πράσινες εμφανώς επηρεασμένες από την έκβαση του ματς αν και πάλεψαν μέχρι το 10-10 δεν είχαν το καθαρό μυαλό στο τέλος , καταλήγοντας τελικά η νίκη στην ερυθρόλευκη πλευρά. Τα αποτελέσματα:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π. – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  3-2  ( 25-15 , 22-25 , 17-25 , 29-27 . 15-12 ).