ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΜΠΕΜΠΗΔΕΣ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

ΕΛΛΑΣ ΚΥΠ. 2018-19 ΟΜΙΛ. 1η ζ

Νικηφόρο ξεκίνημα και για την διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδος είχαν τα μωρά του Γιώργου Δώνη όπου για την πρώτη αγωνιστική στην φάση των ομίλων επικράτησαν με 1-0 στο Αγρίνιο σε βάρος του Παναιτωλικού. Ο Παναθηναικός με εντελώς νεανική ομάδα και αρκετούς παίκτες να μην έχουν ούτε λεπτό συμμετοχής μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι Πράσινοι Μπέμπηδες θα μπορούσαν να είχαν πάρει και νωρίτερα το προβάδισμα στο σκορ αλλά ο Πασχάλης Στάικος είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να του αποκρούει το πέναλτι με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα. Μετά το ισορροπημένο πρώτο μέρος ο Παναθηναικός ήταν εμφανώς καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο βρίσκοντας το γκολ λίγα λεπτά πριν το τέλος με το καταπληκτικό τέρμα του Φεντερίκο Μακέντα ο οποίος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δίνει την νίκη στην ομάδα του.

Το φιλμ του αγώνα:

Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό όταν το σουτ του Μάρκος Πάολο μέσα στην περιοχή πέρασε άουτ.

20΄Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε εκτέλεση πέναλτι του Στάικου έπεσε στην γωνία του και απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος. Στην εσχάτη των ποινών υπέπεσε ο Μάρκος Πάουλο ανατρέποντας τον Βέργο.

23΄Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό όταν το σουτ του Ρότσα μέσα και πλάγια στην περιοχή μπλοκάρει ο Κότσαρης.

30΄Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό όταν το σουτ του Καμαρά από το ύψος του πέναλτι αποκρούει ο Κότσαρης και στην συνέχεια νέο σουτ του Ντίαζ , από πλάγια βρίσκει πάνω σε αντιπάλους.

61΄Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε πάσα του Στάικου μπαίνει στην περιοχή ο Καμπετσής και από πλάγια σε τετ α τετ κάνει το σουτ για να περάσει άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

69΄Ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν από πάσα του Αποστολάκη κάνει το σουτ ο Δώνης από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να περάσει άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

71΄Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν από εκτέλεση κόρνερ του Στάικου κάνει το σουτ ο Οικονόμου από πλάγια μέσα στην μικρή περιοχή που περνά ψηλά άουτ.

84΄ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από σέντρα του Αποστολάκη κάνει εν κινήσει φαλτσαριστό πλασέ ο Μακέντα από το πρώτο δοκάρι και την στέλνει στην άλλη γωνία του Γιαννακόπουλου.

88΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε πάσα του Εμμανουηλίδη έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι ο Τζανδάρης για να αποκρούσει σωτήρια ο Γιαννακόπουλος.

91΄Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό όταν το μακρινό σουτ του Μάρκος Πάουλο πέρασε άουτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Γιαννακόπουλος – Μανά , Άργκους , Μαλής , Ρότσα ( 79΄Τσιγγάρας ) – Μάρκος Πάουλο , Λιάβας ( 65΄Μπελεβώνης ) , Λουσέρο – Ντίαζ , Μπαρμπόσα ( 72΄Μοράρ ) , Καμαρά.Στον πάγκο έμειναν: Θεοδωρόπουλος , Χαντάκιας , Αγρόδημος , Βασιλούδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Δώνης): Κότσαρης – Πούγγουρας , Παντελάκης , Οικονόμου – Αποστολάκης , Στάικος , Τζανδάρης , Θεοχάρης , Χατζηθεοδωρίδης ( 65΄Δώνης ) – Καμπετσής ( 68΄Μακέντα ) , Βέργος ( 74΄Εμμανουηλίδης ).
Στον πάγκο έμειναν: Ξενόπουλος , Χατζηγιοβάνης , Κουντουριώτης , Σέχου.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαρμπόσα , Ρότσα – Παντελάκης , Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης , Τζανδάρης , Μακέντα.