ΟΙ ΤΡΙΚΟΛΟΡ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΜΟΥΝΤΙΑΛ

MUNDIAL 2018 F4 1h

Έγινε γνωστή η πρώτη ομάδα του ζευγαριού στον τελικό του 21ου Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου με την Γαλλία χάρις στην κεφαλιά του Σάμουελ Ουμτίτι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης να επικρατεί σε βάρος του Βελγίου. Αυτός θα είναι ο τρίτος τελικός στα τελευταία 20 χρόνια για τους Τρικολόρ στοχεύοντας στην κατάκτηση μετά από αυτήν του 1998 όταν ο σημερινός προπονητής της Ντιντιέ Ντεσάμπς το σήκωνε ως αρχηγός. Στα πρώτα 25 λεπτά του παιχνιδιού οι Κόκκινοι Διάβολοι ήταν πιο επικίνδυνοι αλλά λίγο η αστοχία του Χαζάρ λίγο η ετοιμότητα του Λιορίς ήταν οι αιτίες που το σκορ έμενε στην λευκή ισοπαλία. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Γάλλοι κλείδωσαν τους χώρους και δεν επέτρεψαν να γίνουν πάλι απειλητικοί οι αντίπαλοι τους ενώ με την σειρά τους έφτασαν αρκετές φορές στο να πάρουν το προβάδισμα γεγονός που κατάφεραν στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Το φιλμ του αγώνα:

16΄Καλή ευκαιρία για το Βέλγιο όταν το γυριστό διαγώνιο σουτ του Ε. Χαζάρ περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ.

18΄Ευκαιρία για την Γαλλία όταν σε μακρινό δυνατό σουτ του Ματουιντί μπλοκάρει ο Κουρτουά.

19΄Πολύ καλή ευκαιρία για το Βέλγιο όταν το δυνατό σουτ του Ε. Χαζάρ από πλάγια μέσα στην περιοχή βρίσκει στο κεφάλι του Βαράν και περνά κόρνερ ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

22΄Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο όταν από εκτέλεση κόρνερ δεν απομακρύνεται η μπάλα και το γυριστό σουτ του Αλντερβέιρελντ από το ύψος του πέναλτι διώχνει εκπληκτικά σε κόρνερ ο Λιορίς.

31΄Ευκαιρία για την Γαλλία όταν μετά από σέντρα του Παβάρ πιάνει την κεφαλιά ο Ζιρού που φεύγει λίγο άουτ.

34΄Καλή ευκαιρία για την Γαλλία όταν σε γύρισμα του Εμπαπέ δεν κάνει καλά το πλασέ πιεζόμενος ο Ζιρού βγάζοντας την μπάλα άουτ.

39΄Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία όταν με έξυπνη πάσα του Εμπαπέ βγαίνει από πλάγια σε τετ α τετ ο Παβάρ αλλά το σουτ που κάνει απλώνει το πόδι ο Κουρτουά και βγάζει σε κόρνερ.

51΄ΓΚΟΛ 1-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκρίεζμαν πετάγεται στο πρώτο δοκάρι ο Ουμτίτι και με γυριστή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά.

65΄Καλή ευκαιρία για το Βέλγιο όταν σε σέντρα του Μέρτενς πιάνει την κεφαλιά ο Φελαινί που περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ.

81΄Ευκαιρία για το Βέλγιο όταν το μακρινό δυνατό σουτ του Βίτσελ έδιωξε με τις γροθιές ο Λιορίς.

93΄Πολύ καλή ευκαιρία για την Γαλλία όταν σε πάσα του Πογκμπά κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Γκρίεζμαν για να πέσει και να μπλοκάρει ο Κουρτουά.

95΄Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία όταν ο Πογκμπά πασάρει στον Τολίσο που κάνει το συρτό σουτ μέσα στην περιοχή για να βγάλει εκπληκτικά σε κόρνερ ο Κουρτουά.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ  ΚΥΠΕΛΛΟ    ΡΩΣΙΑ  2018

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ  ΦΑΣΗ

ΤΡΙΤΗ  21:00  10  ΙΟΥΛΙΟΥ

ΓΑΛΛΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ      1 – 0   ( 0 – 0  α΄ημ. )

Σκόρερ : 51΄Ουμτίτι.

ΚΡΕΣΤΟΒΣΚΙ  ΣΤΑΝΤΙΟΥΜ           ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Διαιτητής : Αντρές  Κούνια  ( Ουρουγουάη )

ΘΕΑΤΕΣ :   64286

ΓΑΛΛΙΑ ( Ντεσάμπς ) : Λιορίς – Παβάρ , Βαράν , Ουμτίτι , Χερνάντεζ – Καντέ , Πογκμπά – Εμπαπέ , Γκρίεζμαν , Ματουιντί ( 86΄Τολίσο ) – Ζιρού ( 85΄Ν΄Νζοζί ).

ΒΕΛΓΙΟ ( Μαρτίνεθ ) : Κουρτουά – Αλντερβέιρελντ , Κομπανί , Βερτόνγκεν – Βίτσελ , Ντεμπελέ ( 60΄Μέρτενς ) , Φελαινί ( 80΄Καράσκο ) , Τσαντλί ( 91΄Μπατσουαγί ) , ΝτεΜπρούιν – Λουκάκου , Ε. Χαζάρ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καντέ , Εμπαπέ – Ε. Χαζάρ , Αλντερβέιρελντ , Βερτόνγκεν.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ : ΣΑΜΟΥΕΛ  ΟΥΜΤΙΤΙ  ( ΓΑΛΛΙΑ )

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΣΑΒ. 30 ΙΟΥΝ. 17:00   ΓΑΛΛΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  4-3 ( 13΄πεν. Γκρίεζμαν , 57΄Παβάρ , 62΄, 68΄Εμπαπέ – 41΄ΝτιΜαρία , 48΄Μερκάντο , 93΄Αγκουέρο ).

ΣΑΒ. 30 ΙΟΥΝ. 21:00   ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ  2-1 ( 7΄, 62΄Καβάνι – 55΄Πέπε ).

ΚΥΡ. 1 ΙΟΥΛ. 17:00   ΙΣΠΑΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ  1-1 καν. αγ. , παρ. , 3-4 πεν. ( 11΄Ιγκνάσιεβιτς αυτ. – 41΄πεν. Ντζιούμπα ).

ΚΥΡ. 1 ΙΟΥΛ. 21:00   ΚΡΟΑΤΙΑ – ΔΑΝΙΑ  1-1 καν. αγ. , παρ. , 3-2 πεν. ( 4΄Μάντζουκιτς – 1΄Μ. Γιόργκενσεν ).

ΔΕΥ. 2 ΙΟΥΛ. 17:00   ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΜΕΞΙΚΟ  2-0 ( 51΄Νειμάρ , 88΄Φιρμίνο ).

ΔΕΥ. 2 ΙΟΥΛ. 21:00   ΒΕΛΓΙΟ – ΙΑΠΩΝΙΑ 3-2 ( 69΄Βερτόνγκεν , 74΄Φελαινί , 94΄Τσαντλί – 48΄Χαραγκούτσι , 52΄Ινούι).

ΤΡΙ. 3 ΙΟΥΛ. 17:00   ΣΟΥΗΔΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ  1-0 ( 66΄Φόρσμπεργκ ).

ΤΡΙ. 3 ΙΟΥΛ. 21:00   ΚΟΛΟΜΒΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ  1-1 καν. αγ. , παρ. , 3-4 πεν. ( 93΄Μίνα – 57΄πεν. Κέην ).

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ  ΦΑΣΗ

ΠΑΡ. 6 ΙΟΥΛ. 17:00   ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΓΑΛΛΙΑ  0-2 ( 40΄Βαράν , 61΄Γκρίεζμαν ).

ΠΑΡ. 6 ΙΟΥΛ. 21:00   ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ  1-2 ( 76΄Ρενάτο Αουγκούστο – 13΄Φερναντίνιο αυτ. , 31΄ΝτεΜπρούιν ).

ΣΑΒ. 7 ΙΟΥΛ. 17:00   ΣΟΥΗΔΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ  0-2 ( 30΄Μαγκουάιρ , 59΄Άλλι ).

ΣΑΒ. 7 ΙΟΥΛ. 21:00   ΡΩΣΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ   1-1 καν. αγ. , 2-2 παρ. , 3-4 πεν. ( 31΄Τσερίσεβ , 115΄Φερνάντες – 39΄Κράμαριτς , 101΄Βίντα ).

ΤΡΙ. 10 ΙΟΥΛ. 21:00   ΓΑΛΛΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ   1-0 ( 51΄Ουμτίτι ).

ΤΕΤ. 11 ΙΟΥΛ. 21:00   ΚΡΟΑΤΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ   ( ΙΙ )