Ο ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΤΥΦΛΟ

EUROLEAGUE 2018-19 26h a

Στο παιχνίδι για την εικοστή έκτη αγωνιστική της Euroleague η ομάδα του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αρμάνι και έφερε ακόμα σε δυσκολότερη θέση τον εαυτόν του στην προσπάθεια για την είσοδο στα play off. Το πρώτο ημίχρονο και κυρίως το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μία κακοποίηση του μπάσκετ όπου οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν το ένα λάθος μετά το άλλο ενώ όσον αφορά το σκοράρισμα δεν μπορούσαν να πετύχουν καλάθι ούτε από το ένα μέτρο. Το επί μέρους σκορ 2-6 στα τελευταία οκτώμισι λεπτά της δευτέρας περιόδου είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα για την πολύ κακή απόδοση και των δύο. Το ξέσπασμα των γηπεδούχων και κυρίως η απόδοση του Μάικ Τζέημς ήταν το κύριο στοιχείο όπου έφερε την νίκη στην Μιλανέζικη ομάδα κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο στην πρώτη οκτάδα.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.        66 – 57

Τα δεκάλεπτα: 19-10 , 23-23 , 49-39 , 66-57.

ΑΡΜΑΝΙ: Τζέημς ( 27π. – 6ρ. – 6ασ. – 2κλ. – RANK31 ) , Μίτσοβ ( 13π. – 2ρ. – 1ασ. – 3κλ. – RANK12 ) , Ταρζέβσκι ( 6π. – 10ρ. – 2μπλ. – RANK13 ) , Μπρουκς ( 5π. – 10ρ. – 1ασ. – 2μπλ. – RANK14 ) , Νέντοβιτς ( 7π. – 3ρ. – 1ασ. – RANK3 ) , Νάνναλι 6π. , Όμιτς 2π.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Μιλουτίνοβ ( 13π. – 9ρ. – 1κλ. – RANK25 ) , Γκος ( 11π. – 2ρ. – 6ασ. – RANK8 ) , Βεζένκοβ ( 10π. – 1ρ. – 2κλ. – RANK8 ) , Γουέμπερ ( 8π. – 7ρ. – 1μπλ. – RANK5 ) , Πρίντεζης ( 4π. – 8ρ. – 1κλ. – RANK6 ) , Παπανικολάου ( 5π. – 5ρ. – 1ασ. – 1κλ. – RANK2 ) , ΛεΝτέι 4π. , Σπανούλης 2π. , Μάντζαρης 0π. , Τουπάν 0π.