ΠΗΡΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ Η ΒΑΛΕΝΘΙΑ

EUROCUP 2016-17 FINAL 1h

Πραγματοποιήθηκε ο πρώτος τελικός του Eurocup στο Φουέντε Ντε Σαν Λουίς της Βαλένθια ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Μάλαγα. Ο Ισπανικός εμφύλιος ανέδειξε νικήτρια την Βαλένθια με 68-62 μετά από ένα συναρπαστικό και αμφίρροπο ματς. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στις νίκες σε μια σειρά που η φετινή κάτοχος του τίτλου θα αναδειχθεί όποια φτάσει πρώτη στις δύο νίκες , με έπαθλο πέραν από την κατάκτηση του τροπαίου και το δικαίωμα της συμμετοχής στην επόμενη Euroleague. Στο πρώτο ημίχρονο η Μάλαγα κατάφερε και έφτιαξε δύο φορές διαφορές ασφαλείας περίπου δέκα πόντων αλλά η Βαλένθια γρήγορα ισοφάριζε με τις ομάδες να τελειώνουν τα δύο πρώτα δεκάλεπτα ισόπαλες στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα που το διατήρησαν μέχρι τέλος φτάνοντας στην δίκαιη επικράτηση τους. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στην έδρα της Μάλαγα την ερχόμενη Παρασκευή όπου η ομάδα της Ανδαλουσίας θα προσπαθήσει να φέρει την σειρά στα ίσα διαφορετικά η Βαλένθια θα σηκώσει το τρόπαιο στην έδρα της αντιπάλου της.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΜΑΛΑΓΑ        68 – 62

Τα δεκάλεπτα: 20-20 , 35-35 , 50-48 , 68-62.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σάστρε ( 13π. – 3ασ. – RANK12 ) , Τόμας ( 8π. – 6ρ. – RANK9 ) , Ντούμπλεβιτς ( 14π. – 8ρ. – RANK23 ) , Βαν Ρόσομ ( 5π. – 3ρ. – 6ασ. – RANK13 ) , Σάτο 7π. , Σίκμα 5π.

ΜΑΛΑΓΑ: Όμιτς ( 8π. – 12ρ. – RANK18 ) , Ντίες (7π. – 3ρ. – RANK11 ) , Οκούγιο ( 5π. – 4ρ. – RANK8 ) , Μπρουκς ( 11π. – 4ρ. – RANK13 ) , Φογκ 8π. , Νέντοβιτς 5π.