ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ

ΕΛΛΑΣ Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ 2017-18 PLAY OFFS FINAL 3h

Σε μια πολύ δύσκολη μέρα από συγκινησιακής άποψης λόγω του θανάτου του μεγάλου προέδρου του Παύλου Γιαννακόπουλου , ο Παναθηναικός επικράτησε με 73-58 στο κλειστό του ΟΑΚΑ επί του αιώνιου αντιπάλου του Ολυμπιακό και έκανε το σκορ 2-1 νίκες μετά και το τρίτο παιχνίδι της σειράς του τελικού στο πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πράσινους να είναι εμφανώς καλύτεροι και να φθάνουν να προηγηθούν με νταμπλ σκορ ( 18-9 ) μετά από επτάμισι λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι χάρις σε δύο εύστοχα τρίποντα κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα και να βρίσκονται με το τέλος της πρώτης περιόδου τέσσερις πόντους πίσω ( 19-15 ). Στο δεύτερο δεκάλεπτο και στα πρώτα τέσσερα λεπτά το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο αλλά η ευστοχία στα σουτ τριών πόντων την συγκεκριμένη χρονική στιγμή έφερε τον Παναθηναικό να προηγείται με 10 πόντους ( 38-28 ). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την διαφορά να έχει σταθεροποιηθεί περίπου στους 10 πόντους με τους γηπεδούχους να μην επιτρέπουν στον αντίπαλο τους να καταφέρει να μειώσει στο σκορ ( 54-42 ). Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε και χάρις σε  ένα καλό δίλεπτο οι παίκτες του Παναθηναικού εκτόξευσαν την διαφορά στους 19 πόντους τελειώνοντας στην ουσία το παιχνίδι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.          73 – 58

Τα δεκάλεπτα: 19-15 , 38-28 , 54-42 , 73-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Ρίβερς ( 15π. – 4ρ. – 1ασ. – 1κλ. – RANK11 ) , Σίνγκλετον ( 9π. – 10ρ. – 2κλ. – 2μπλ. – RANK19 ) , Καλάθης ( 13π. – 4ρ. – 6ασ. – 5κλ. – RANK13 ) , Τζέημς ( 14π. – 4ρ. – 5ασ. – RANK15 ) , Αντετοκούνμπο 7π. , Γκιστ 5π.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Σπανούλης ( 14π. – 1ρ. – 6ασ. – RANK8 ) , Μιλουτίνοβ ( 8π. – 10ρ. – RANK17 ) , Πρίντεζης ( 12π. – 6ρ. – RANK12 ) , Μακ Λην ( 9π. – 5ρ. – 1κλ. – RANK8 ) , Παπανικολάου 5π. , Γουίλτζερ 5π.