ΠΡΑΣΙΝΗ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ

ΕΛΛΑΣ 2017-18 22η η

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Παναθηναικός ο οποίος για την 22η αγωνιστική επικράτησε με 1-0 στην Λάρισα. Το μοναδικό και νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Ρόμπιν Λουντ με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου. Οι Πράσινοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν και αξιοποίησαν την υπεροχή τους. Στο δεύτερο ημίχρονο και στην αναμενόμενη αντίδραση των γηπεδούχων έδωσαν γήπεδο και έκλεισαν τους χώρους εξουδετερώνοντας πλήρως την αντίπαλο τους.

Το φιλμ του αγώνα:

19΄ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από πάσα κεφαλιά του Δώνη μπήκε στην περιοχή ο Λουντ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς.

22΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν ο Λουντ μπήκε από πλάγια στην περιοχή έκανε το γύρισμα και το κοντινό δυνατό σουτ του Δώνη κοντραρίστηκε τελευταία στιγμή.

56΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν από ωραία συνεργασία Λουντ και Δώνη η μπάλα φτάνει στον Χατζηγιοβάνη ο οποίος σουτάρει αμέσως μέσα στην περιοχή και μπλοκάρει ο Μπόζοβιτς.

89΄Καλή ευκαιρία για την Λάρισα όταν σε σέντρα του Μασούρα κάνει την κεφαλιά ο Μιλοσάβλιεβιτς που φεύγει άουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ (Φυντάνης): Μπόζοβιτς – Ρέντζας ( 66΄Περόνε ) , Ζίζιτς , Γκοίκοβιτς ( 61΄Γκόλιας ) , Γουάλλας – Φατιόν , Λαγός ( 46΄Αγκάνοβιτς ) – Μασούρας , Μιλοσάβλιεβιτς , Κριζμάν – Ναζλίδης.
Στον πάγκο έμειναν : Θεοδωρόπουλος , Μόρας , Λεοζίνιο , Μλαντένοβιτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος – Γιόχανσον , Αυλωνίτης , Οικονόμου , Ινσούα – Κάτσε ( 87΄Κολοβέτσιος ) , Τζανδάρης ( 94΄Μουνιέ ) , Κουλιμπαλί , Χατζηγιοβάνης ( 74΄Στάικος ) – Λουντ – Δώνης.Στον πάγκο έμειναν: Διούδης , Ευαγγέλου , Μπουζούκης , Πίσπας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φατιόν , Περόνε , Μιλοσάβλιεβιτς , Γουάλλας – Κουλιμπαλί , Τζανδάρης , Κάτσε , Βλαχοδήμος.