ΠΡΑΣΙΝΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ

EUROLEAGUE 2017-18 17h a

Με μια πολύ σημαντική νίκη από βαθμολογικής άποψης συνέχισε την πορεία του στην Euroleague ο Παναθηναικός ο οποίος επικράτησε στο ΟΑΚΑ σε βάρος της Μπαρτσελόνα σε ένα από τα πιο παραδοσιακά ευρωπαικά ντέρμπι. Μια νίκη η οποία σημειώθηκε βασιζόμενος σε πολλά στοιχεία του ματς στα οποία δεν υπήρχαν σε αυτά η ευστοχία στα σουτ τριών πόντων. Οι Πράσινοι βρέθηκαν μέχρι τα μέσα δευτέρου δεκαλέπτου να κυνηγούν στο σκορ αφού η αστοχία στην επίθεση τόσο στα τρίποντα όσο και στις ελεύθερες βολές έδιναν σταθερά το προβάδισμα στους Καταλανούς. Αυτοί με την σειρά τους έχοντας τους Τόμιτς και Ερτέλ επιθετικά στηρίγματα , έδειχναν να μπορούν να συνεχίσουν το σερί των δύο προηγουμένων καλών αποτελεσμάτων. Όμως η καλή αμυντική λειτουργία και το επί μέρους σκορ 11-2 λίγο πριν το ημίχρονο έφερε τα πάνω κάτω , με τον Παναθηναικό να περνά μπροστά και να μην ξαναβλέπει πίσω του. Η ενορχήστρωση του Νικ Καλάθη ήταν υποδειγματική φθάνοντας ακόμα σε ένα νταμπλ-νταμπλ ενώ ο Γκιστ κυριάρχησε μέσα στις δύο ρακέτες του γηπέδου. Τεράστια βοήθεια και από τον Νίκο Παππά ο οποίος την τελευταία περίοδο σημείωσε και τους 15 πόντους που είχε σπάζοντας την αντίπαλη αμυντική λειτουργία και κάνοντας πλάκα απέναντι στον Ναβάρο. Παρά την μεγάλη αστοχία τους οι Πράσινοι μπόρεσαν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες του ματς με την ευστοχία στα σουτ των δύο πόντων αλλά και την πίεση που άσκησαν , υποχρεώνοντας τους Καταλανούς σε πολλά λάθη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ      84 – 75

Τα δεκάλεπτα: 17-19 , 36-34 , 54-48 , 84-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Καλάθης ( 17π. – 4ρ. – 12ασ. – 5κλ. – RANK31 ) , Γκιστ ( 17π. – 6ρ. – 2ασ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK27 ) , Παππάς ( 15π. – RANK5 ) , Σίνγκλετον ( 14π. – 5ρ. – RANK12 ) , Λοτζέσκι 6π. , Βουγιούκας 4π.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ερτέλ ( 18π. – 2ρ. – 3ασ. – RANK17 ) , Μόερμαν ( 11π. – 6ρ. – 3ασ. – 1κλ. – RANK14 ) , Τόμιτς ( 12π. – 3ρ. – 1ασ. – RANK8 ) , Ρίμπας ( 10π. – 2ρ. – 2ασ. – RANK12 ) , Ναβάρο 7π. , Οριόλα 7π.