ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

FIBA ΤΣΑΜΠ. ΛΗΓΚ 2017-18 GROUP 1h

Με ήττα ξεκίνησε η ΑΕΚ τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην διοργάνωση της FIBA Τσάμπιονς Ληγκ αφού στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ  έχασε με 87-79 από την ομάδα της Εστουδιάντες. Το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που έπαιξε το πιο αποφασιστικό ρόλο για να υποστεί την εντός έδρας ήττα η Ελληνική ομάδα. Με παιδαριώδη λάθη στην επίθεση και χωρίς να μαρκάρει στην άμυνα βρέθηκε λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος να βρίσκεται ακόμα και με 19 πόντους. Η αντίδραση του Δικεφάλου και η μείωση του σκορ έβρισκε πάντα αντίδοτο από την Ισπανική ομάδα καταφέρνοντας να κρατά μια διαφορά περίπου τη τάξεως των δέκα πόντων μέχρι και τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.  Η τελευταία προσπάθεια από πλευράς ΑΕΚ να επανέλθει είχε αποτέλεσμα να φθάσει μέχρι στον έναν πόντο πίσω αλλά και πάλι τα λάθη της την πρόδωσαν και έχασε με ευκολία στα τελευταία λεπτά.