ΣΕ ΠΕΜΠΤΟ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΤΙΤΛΟΣ

ΒΟΛΕΙ Α1 ΑΝΔΡ 2016-17 ΤΕΛ. δ

Τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και ο Ολυμπιακός που είχε υποστεί το σπάσιμο έδρας πριν τρεις μέρες , πήγε στην Θεσσαλονίκη και σε παιχνίδι χωρίς γυρισμό αφού με ήττα έχανε το πρωτάθλημα νίκησε με 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στέλνοντας σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι την σειρά των τελικών. Εκεί που την ερχόμενη Κυριακή στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη θα στεφθεί ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδος , με τον ΠΑΟΚ να θέλει να υπερασπίσει τον τίτλο του και να πάρει το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα και τον Ολυμπιακό να επιστρέψει στην κορυφή μετά από τρία χρόνια. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα δύο σετ αλλά και στο τρίτο σετ όταν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και ήταν έτοιμοι να κάνουν την επιστροφή με ψυχραιμία κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να φύγουν νικητές από την Θεσσαλονίκη. Κομβικό σημείο στην εξέλιξη του ματς και ο τραυματισμός του Στάροβιτς στο πρώτο σετ με το οποίο απάλλαξε τον Ολυμπιακό από τον πιο επικίνδυνο παίκτη των αντιπάλων τους. Οι πόντοι των νικητών προήλθαν από 3 άσσους , 47 επιθέσεις , 8 μπλοκ και 24 λάθη ενώ για τους γηπεδούχους από 3 άσσους , 40 επιθέσεις , 10 μπλοκ , 20 λάθη.

ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.  0-3  ( 21-25 , 21-25 , 26-28 ).