ΣΤΟ FINAL-4 ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΟΙ ΑΙΩΝΙΟΙ

ΒΟΛΕΙ ΚΥΠ. ΑΝΔΡ. 2015-16 1η

Για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος στο Βόλλευ ανδρών οι δύο αιώνιοι πήραν την πρόκριση για το Final Four. Ο Παναθηναικός νίκησε στην Κυψέλη τον Ηρακλή με 3-1 σετ και ο Ολυμπιακός την Λαμία με 3-0 σετ στο Χαλκιοπούλειο. Οι πράσινοι στο τέταρτο σετ μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή όταν βρέθηκαν πίσω με έξι πόντους και να πάρουν την νίκη αποφεύγοντας τις περιπέτειες του τάι μπρέηκ. Οι ερυθρόλευκοι πήραν το εισιτήριο με πιο εύκολο τρόπο αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κινδύνεψε από την αντίπαλο τους. Στο άλλο παιχνίδι που έγινε στο Ζηρίνειο η γηπεδούχος Κηφισιά αν και έχασε το πρώτο σετ κατάφερε να επικρατήσει στα υπόλοιπα τρία και να πάρει με 3-1 σετ την πρόκριση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ     3 – 1