ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΔΙΑΓΟΡΑ

ΕΛΛΑΣ Γ 2017-18 11η β

Πολύ μεγάλη νίκη για τον Διαγόρα Αγίας Παρασκευής τόσο από πλευράς βαθμολογικής σημασίας όσο και για τον τρόπο με τον οποίο επιτεύχθηκε. Για την ενδέκατη αγωνιστική , τελευταία του πρώτου γύρου στον 7ο όμιλο της Γ΄Εθνικής και στην αναμέτρηση που φιλοξένησε τον Ερμή Κιβερίου επικράτησε με 3-2 αφού βρέθηκε μέχρι το 86ο λεπτό να βρίσκεται πίσω στο σκορ. Σε ένα ακόμα εντός έδρας παιχνίδι η ομάδα της Λέσβου πήρε τους τρεις βαθμούς αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά πως αυτή θα αποτελέσει και το μεγαλύτερο όπλο της στην δύσκολη προσπάθεια παραμονής της στην κατηγορία. Με την νίκη του αυτή ο Διαγόρας βρέθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την σωτηρία και την όγδοη θέση που βρίσκεται η ζώνη του υποβιβασμού. Ο Διαγόρας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό όταν ο μετά από σέντρα σκόραρε με κεφαλιά ο Κουτσοδήμος. όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαλακού και το οποίο είχε κερδίσει ο Παρέλης όταν ανατράπηκε. Με πέναλτι ξαναβρέθηκαν μπροστά στο σκορ οι φιλοξενούμενοι το οποίο κέρδισε και σκόραρε ο Βεζιρτζόγλου. Ενώ φαινόταν όλα χαμένα για τους γηπεδούχους , ήρθε αρχικά η ισοφάριση στο 86ο λεπτό από τον Τσομπανέλη για να έρθει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το νικητήριο τέρμα πάλι από τον Τσομπανέλη ο οποίος έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία ευστοχώντας από την βούλα του πέναλτι.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΓ. ΠΑΡ. (Μουντανάρης): Μαλλής – Ρέτσος ( 70΄Κίστα ) , Τοπάλι , Κρασουδάκης , Μέρο – Αχείμαστος , Λαζαρίδης , Τζόρνταν – Τζέκα , Β. Παρέλης , Μαλακός ( 52΄Τσομπανέλης ).

ΕΡΜΗΣ ΚΙΒΕΡΙΟΥ (Διαμαντής): Κοζιώτης – Διαμαντής ( 28΄Τσελάνι ) , Ζίου , Σάκουλης ( 76΄Μίλης ) , Κοτσοδήμος , Μουσταφάς , Αγγελόπουλος ( 80΄Αντωνόπουλος ) , Μαρίνης , Κουτσοδήμος , Γιάννος , Βεζιρτζόγλου.