ΤΗΝ ΚΟΥΤΟΥΛΗΣΕ

ΕΛΛΑΣ 2017-18 22η ε

Μετά από μια καταπληκτική εμφάνιση όπου μέσα στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε τέσσερα τέρματα , η ΑΕΚ ανέκοψε τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο φθάνοντας στο εντυπωσιακό 4-0 σε βάρος της Ξάνθης. Μεγάλος πρωταγωνιστής του Δικέφαλου ο κεντρικός της αμυντικός Βράνιες ο οποίος πέτυχε τρία τέρματα κάνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του χατ τρικ ενώ έφτασε στα τέσσερα την φετινή περίοδο μετά από αυτό στον πρώτο γύρο πάλι απέναντι στην Θρακιώτικη ομάδα. Αξιοσημείωτο γεγονός ότι όλα τα τέρματα των νικητών σημειώθηκαν μετά από κεφαλιές επικρατώντας κατά κράτος μέσα στην περιοχή των αντιπάλων τους. Η ΑΕΚ κράτησε την ίδια βαθμολογική απόσταση από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ ελπίζοντας πάντα σε κάποιο στραβοπάτημα ώστε να κάνει την υπέρβαση. Ταυτόχρονα έδειξε έτοιμη για την ρεβάνς του Γιουρόπα Ληγκ στο Κίεβο απέναντι στην Ντινάμο ελπίζοντας να επιστρέψει με την μεγάλη πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα:

Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν σε σουτ του Λιβάγια η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό των φιλοξενουμένων και περνά κόρνερ λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

5΄ΓΚΟΛ 1-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάλο η μπάλα κοντράρει και στρώνεται στον Τσιγκρίνσκι που με κεφαλιά βρίσκει πάνω στον αιφνιδιασμένο Βράνιες και ακολούθως καταλήγει στα δίχτυα του Ζίφκοβιτς.

13΄Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα πέφτει στην γωνία του ο Ζίφκοβιτς και βγάζει σε κόρνερ.

19΄ΓΚΟΛ 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά ο Βράνιες και σκοράρει.

26΄Ευκαιρία για την Ξάνθη όταν το σουτ του Μπρίτο έξω από την περιοχή πετάγεται ο Τσιτώντας και βγάζει σε κόρνερ.

33΄ΓΚΟΛ 3-0. Μετά από σέντρα στην περιοχή η μπάλα περνά από όλους και ο Βράνιες με ενστικτώδη κεφαλιά την στέλνει στην γωνία του Ζίφκοβιτς.

44΄ΓΚΟΛ 4-0. Μετά από μπάσιμο και σέντρα του Γκάλο πιάνει κεφαλιά ο Μπακασέτας και την στέλνει στην απέναντι γωνία του Ζίφκοβιτς.

52΄Ευκαιρία για την Ξάνθη όταν μετά από ωραία ενέργεια ο Μπρίτο κάνει κακό σουτ περνώντας ψηλά άουτ.

64΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το σουτ του Χριστοδουλόπουλου έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς.

80΄Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν στο γύρισμα του Γιακουμάκη έκανε την προβολή ο Λιβάγια για να αποκρούσει ο Ζίφκοβιτς.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιτώντας – Γκάλο , Βράνιες , Τσιγκρίνσκι , Χουλτ – Σιμόες ( 65΄Αιντάρεβιτς ) , Μοράν – Χριστοδουλόπουλος ( 70΄Γιακουμάκης ) , Λιβάγια , Μπακασέτας ( 59΄Κλωναρίδης ) – Αραούχο.
Στον πάγκο έμειναν: Μπάρκας , Λαμπρόπουλος , Γαλανόπουλος , Μασούντ.
ΞΑΝΘΗ (Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς – Μπαξεβανίδης , Λισγάρας , Μελιόπουλος , Κασάδο ( 46΄Μεχία ) – Καμαρά ( 80΄Ορφανίδης ) , Ντε Λούκας , Ντουρίτσκοβιτς ( 59΄Τριάδης ) – Μπρίτο , Σιλά ,  Γέντρισεκ.
Στον πάγκο έμειναν: Γκαραβέλης , Σβάρνας , Κάστρο , Κίκε.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γέντρισεκ , Μπρίτο.