ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

ΕΛΛΑΣ ΜΠ. ΚΥΠ. 2017-18 ΠΡΟΗΜ. β

Στο παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την Λάρισα σε βάρος του ΓΣ Λάρισας Φάρου εξασφαλίζοντας την συμμετοχή του στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το 97-67 υπέρ των Ερυθρολεύκων είναι αποτέλεσμα κυρίως της απόδοσης του δευτέρου ημιχρόνου αφού βρήκαν σθεναρή αντίσταση από τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος , πολύ δε περισσότερο στα πρώτα δέκα λεπτά. Η πρώτη περίοδος ήταν και το χρονικό διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν στον Ολυμπιακό φθάνοντας λίγο πριν τελειώσει να περάσουν και μπροστά στο σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτίωσε την απόδοση της και αφού πρώτα κατάφερε να περάσει μπροστά πήρε μια μικρή διαφορά ασφαλείας με την λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό του αγώνα η καλή αμυντική λειτουργία έφερε την εκτόξευση της διαφοράς , φθάνοντας οι φιλοξενούμενοι σε μια άνετη πρόκριση. Πλέον η προσοχή τους στρέφεται αρχικά στο παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος περιμένοντας να αντιμετωπίσουν στο κεκλεισμένο των θυρών ΣΕΦ , τον αιώνιο αντίπαλο τους και στην συνέχεια τον πρώτο αντίπαλο τους για την Euroleague.

ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ  ΦΑΡΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.       67 – 97

Τα δεκάλεπτα: 25-28 , 41-50 , 54-69 , 67-97.

ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ: Ντρέιπερ 2π. , Παπαμακάριος , Μαραγκός 2π. , Μουράτος 10π. , Γουέιρ 6π. , Διαμαντάκος 6π. , Χατζηκυριακίδης 2π. , Σάφτενααρ 18π. (2) , Κόνερ 5π. , Βαβάτσικος 5π. (1) , Παπαντωνίου 6π. , Φόρμπς 5π. (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Τολιόπουλος , Μακλίν 4π. , Παπαπέτρου 2π. , Σπανούλης 7π. (1) , Παπανικολάου 10π. , Μάντζαρης 5π. (1) , Αγραβάνης 9π. (1) , Μιλουτίνοφ 9π. , Τόμπσον 15π. (1) , Στρέλνιεκς 16π. (4) , Τίλι 9π. (3) , Πρίντεζης 11π.