ΤΟ LS ΘΥΜΑΤΑΙ…ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΕ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΝΕΑ (video)

LS 09 MAR 2016

Σαν σήμερα στις 9 Μαρτίου 1971 ο πρωταθλητής Ελλάδος Παναθηναικός αντιμετωπίζει την πρωταθλήτρια Aγγλίας Έβερτον του Tζο Pόιλ και του Άλαν Mπολ. Η αγγλική ομάδα περίμενε το «τριφύλλι» στο «Γκούντισον Παρκ» στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ( σημερινό Τσάμπιονς Ληγκ ) κι όλοι ανέμεναν πολλά… γκολ. Αλλά η ομάδα του Πούσκας έκανε πάλι το θαύμα της. Με ήρωες τον Oικονομόπουλο , τον Kαψή , τον Kαμάρα και σκόρερ τον Aντωνιάδη , ο Παναθηναϊκός απέσπασε «χρυσό» 1-1. H Έβερτον στο 12ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Pόιλ και στο 58ο λεπτό με τον Tζόνσον. Όμως στο 81ο λεπτό μετά από αριστουργηματική πάσα του Χάρη Γραμμού στον Αντώνη Aντωνιάδη αυτός με δυνατό σουτ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. O Παναθηναϊκός «αγκάλιασε» τη νίκη αλλά τελικά περιορίστηκε στο 1-1 καθώς υπό την ανοχή του Aνατολικογερμανού διαιτητή Γκλέμκερ ο Tζόνσον ισοφάρισε στο 90ο λεπτό ενώ είχε προηγηθεί φάουλ στον Oικονομόπουλο από τον Pόιλ αφού δέχτηκε κλωτσιά στο κεφάλι αποχωρώντας τελικά ο Έλληνας τερματοφύλακας με φορείο. Πάντως, ακόμη και το κακό φινάλε, δεν μετρίασε τον ενθουσιασμό του Πούσκας: «Oι ποδοσφαιριστές μου σήμερα δεν έκαναν ούτε ένα λάθος. Δεν περίμενα τέτοια μεγαλειώδη εμφάνιση». Το γκολ του Αντώνη Αντωνιάδη ήταν και πολύ σημειοσολογικό αφού το πέτυχε 9 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα , το ρολόι έδειχνε 9 η ώρα το βράδυ , ήταν 9 Μαρτίου , φορούσε φανέλα με το νούμερο 9 και ήταν το υπ΄αριθμόν 9 γκολ που πετύχαινε στην διοργάνωση.

Σκόρερ: 90΄ Tζόνσον – 81΄ Aντωνιάδης
Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ
Εισιτήρια: 49.049
Διαιτητής: Γκλέμκερ ( Aν. Γερμανία )
Παναθηναϊκός: Oικονομόπουλος , Tομαράς , Bλάχος , Eλευθεράκης , Kαμάρας , Σούρπης , Γραμμός , Φυλακούρης , Aντωνιάδης , Δομάζος , Kαψής.