ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΗΓΚ 1998-99: ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ (video)

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΗΓΚ 1998-99

Σε συνέχεια του αφιερώματος στο Τσάμπιονς Ληγκ ενόψει του τελικού που θα διεξαχθεί σε δέκα μέρες περίπου στο Ολιμπίσκι Στάντιουμ του Κιέβου στην Ουκρανία , σήμερα θα αναφερθούμε στο Τσάμπιονς Ληγκ της περιόδου 1998-99. Με τον πιο δραματικό τελικό όλων των εποχών ο οποίος έγινε στο Καμπ Νου της Βαρκελώνης ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γ. και την Μπάγιερν ήταν γραφτό να κλείσει ο 20ος αιώνας. Το γκολ του Μάριο Μπάσλερ στα πρώτα λεπτά του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στους Βαυαρική ομάδα η οποία ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση που άσκησε η Αγγλική ομάδα δεν έφερε καρπούς αφού με την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών του παιχνιδιού οι παίκτες της Γερμανικής ομάδας ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν. Μάλιστα οι Βαυαροί θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει το ματς έχοντας χάσει δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες , με τα δοκάρια των Μεμέτ Σολ και Κάρστεν Γιάνκερ. Και τότε συνέβη αυτό που δεν μπορούσε να το πιστέψει κανένας. Οι δύο αλλαγές Τέντι Σέρινγχαμ και Όλε Έιναρ Σόλσκιερ χρίζονται σκόρερ ο μεν πρώτος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων , ο δε δεύτερος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χαρίζοντας το τρόπαιο στην Γιουνάιτεντ και αφήνοντας τους θεατές στο γήπεδο και όλους όσους το παρακολουθούσαν από την τηλεόραση με ανοικτό στόμα. Όσον αφορά την ελληνική συμμετοχή , ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη πορεία στην ιστορία του σε όλες τις ευρωπαικές διοργανώσεις φτάνοντας μέχρι τα προημιτελικά όταν και αποκλείσθηκε στο ΟΑΚΑ από την Γιουβέντους χάρις σε ένα τέρμα του Αντόνιο Κόντε λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναικός προκρίθηκε στους ομίλους με το εντυπωσιακό σκορ απέναντι στην Στεάουα αλλά στην φάση των ομίλων δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

ΝΤΙΝΑΜΟ Κ. ( ΟΥΚΡΑΝΙΑ ) – ΜΠΑΓΙΕΡΝ ( ΓΕΡΜΑΝΙΑ )  3-3  ,  0-1

ΤΕΛΙΚΟΣ ( 26 ΜΑΙΟΥ 1999   ΚΑΜΠ ΝΟΥ    ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ  )

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. ( ΑΓΓΛΙΑ ) – ΜΠΑΓΙΕΡΝ ( ΓΕΡΜΑΝΙΑ )  2-1 ( 91΄Σέρινγχαμ , 93΄Σόλσκιερ – 6΄Μπάσλερ ).