ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

ΕΛΛΑΣ 2018-19 ΦΙΛΙΚΑ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΜΠΙΤΟΦ

Το πρώτο του φιλικό στην νέα χρονιά έδωσε η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης η οποία προετοιμάζεται στο Γκνιέβινο της Πολωνίας. Οι Αρκάδες αντιμετώπισαν την Μπιτόβια Μπίτοβ η οποία είναι ομάδα της δεύτερης κατηγορίας στην Πολωνία και επικράτησαν με 2-1 μετά από σχετικά καλή απόδοση. Η Ελληνική ομάδα είχε ως σκόρερ τους Μανιά στο 54ο λεπτό κάνοντας την προβολή σε σέντρα του Καλτσά και Βαλιέντε στο 74ο λεπτό όταν μετά από ασθενή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα σε εκτέλεση φάουλ του Μουνάφο την έστειλε στα δίχτυα. Ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε σκοράρει και από το πρώτο ημίχρονο αν το σουτ του Ρόλε στο 19ο λεπτό έβρισκε δίχτυα και δεν σημάδευε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ενδιάμεσα είχαν ισοφαρίσει οι Πολωνοί στο 59ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη και ακολούθως κερδίζοντας το ρημπάουντ βρήκαν στόχο. Οι δύο ενδεκάδες του Αστέρα που χρησιμοποιήθηκαν στο ματς ήταν:

Στο πρώτο ημίχρονο: Τσιφτσής ( 30΄Αθανασιάδης ) – Βλάχος , Τριανταφυλλόπουλος , Χριστόπουλος , Ρόμπερτ – Ιγκλέσιας , Μπελόκ – Γλέζος , Ρόλε , Τσιλιανίδης – Δουβίκας.

Στο δεύτερο ημίχρονο: Αθανασιάδης ( 61΄Παπαδόπουλος ) – Κώτσιρας , Πασαλίδης , Κυριακόπουλος – Μουνάφο , Βαλιέντε , Καλτσάς , Τζήμας – Μπαστιάνος , Μανιάς.