ΧΑΛΚΙΝΟΣ ΤΣΙΑΜΗΣ ΣΤΗΝ ΔΥΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΤΟΥ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΣΤΙΒΟΣ 2018 7η α

Έκτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους 24ους Πανευρωπαικούς Αγώνες Ανοιχτού Στίβου οι οποίοι διεξήχθησαν στο Βερολίνο. Ένα μετάλλιο που αυτό πραγματικά ήταν απρόσμενο. Ο Δημήτριος Τσιάμης στον τελικό του τριπλούν με άλμα στα 16.78 που έκανε στην τρίτη προσπάθεια του κατετάγη τρίτος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αν κάποιος αθλητής ή αθλήτρια παρομοιαζόταν για τις υπερβάσεις αυτός δεν θα ήταν άλλος από τον 36χρονο Έλληνα πρωταθλητή. Ο Τσιάμης σχεδόν σε όλη την καριέρα του πάντα έβρισκε έναν μαγικό τρόπο και κατάφερνε να παίρνει μέρος στους τελικούς ξεπερνώντας πάντα αθλητές που είχαν καλύτερα ρεκόρ και θεωρητικά είχαν αυτοί το προβάδισμα. Αθλητής πραγματικά μεγάλων αγώνων ήταν σε μεγάλους τελικούς παγκοσμίων και ευρωπαικών αγώνων αλλά η υπέρβαση του έφτανε μέχρι την πρόκριση σε τελικούς. Τώρα που πλησιάζει στην δύση της καριέρας του πήρε τελικά αυτό που έψαχνε ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα Στίβου. στην μακροχρόνια καριέρα του.