ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ Ο ΑΡΗΣ

ΕΛΛΑΣ 2019-20 10η γ

Μετά από ένα περιπετειώδες ματς το οποίο κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό η ομάδα του Άρη πήρε στο Κλ. Βικελίδης τους τρεις βαθμούς της νίκης σε βάρος του Αστέρα. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο όταν οι Κιτρινόμαυροι καλύτεροι στο πρώτο μέρος κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές αλλά οι Αρκάδες να μειώνουν πριν πάνε στα αποδυτήρια. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν έστω την ισοπαλία αλλά τελικά να φεύγουν ηττημένοι από τον αγωνιστικό χώρο. .

Το φιλμ του αγώνα:

5΄ΓΚΟΛ 1-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ματίγια πιάνει κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Σάσα που καταλήγει στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

26΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη όταν σε παράλληλη σέντρα κάνει την κοντινή προβολή ο Ντιγκινί για να αποκρούσει ενστικτωδώς ο Παπαδόπουλος.

34΄ΓΚΟΛ 2-0. Μετά από ατομική ενέργεια του Ρόουζ πασάρει στον Ντιγκινί ο οποίος στο τετ α τετ μέσα στην περιοχή πλασάρει εύστοχα τον Παπαδόπουλο.

41΄ΓΚΟΛ 2-1. Μετά από σέντρα του Μ. Φερνάντεζ πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ο Λ. Φερνάντεζ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Έμαν.

51΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα όταν σε εκτέλεση κόρνερ δεν διώχνει καλά ο Έμαν για να κάνει πρώτο σουτ ο Φερνάντεζ λίγο μέσα στην περιοχή πάνω σε σώμα αντιπάλου και ακολούθως το νέο μακρινό σουτ του Μουνάφο να διώξει ο Ρόουζ σε κόρνερ ενώ η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα και ο Έμαν ήταν εκτός θέσεως.

58΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα όταν σε σέντρα η μπάλα περνά από όλους και μόνος στο δεύτερο δοκάρι ο Μπαράλες κάνει το πλασέ για να βρει η μπάλα στο άλλο του πόδι και να προλάβουν οι γηπεδούχοι να διώξουν.

60΄Πολύ καλή ευκαιρία για τον Αστέρα όταν ο Τασουλής κάνει δυνατό μακρινό σουτ για να πεταχτεί στο παραθυράκι του ο Έμεν και να βγάλει σε κόρνερ.

77΄Ευκαιρία για τον Άρη όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

92΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λ. Φερνάντεζ πετάγεται στην γωνία του ο Τσιλιγγίρης και αποκρούει ενώ στην εξέλιξη κάνει άτσαλα από το ύψος του πέναλτι το ψηλοκρεμαστό σουτ ο Σουάρεθ για να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.