ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

ΕΛΛΑΣ 2015-16 9η ε

Πολύ ωραίο ματς στο Θ.Κολοκοτρώνης όπου ο Αστέρας μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ από το πρώτο ημίχρονο και να πάρει τη νίκη με 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την ομάδα του ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα από καλή οργανωμένη προσπάθεια. Στο δεύτερο ημίχρονο η αλλαγή τακτικής από τον Βεργέτη για τον Αστέρα αποσυντόνισε τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι έκαναν το χειρότερο φετινό ημίχρονο. Μ ε την σειρά τους οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά μέχρι το τέλος ήταν κυρίαρχοι και όχο μόνο άξιζαν την ανατροπή αλλά το σκορ τους αδικεί με τις χαμένες ευκαιρίες που είχαν.

Το φίλμ του αγώνα:

Καλό σουτ του Μακ αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

23΄ΓΚΟΛ 0-1. Σε καλή οργανωμένη προσπάθεια των φιλοξενουμένων ο Ροντρίγκεθ από πλάγια μέσα στην περιοχή σεντράρει και ο επερχόμενος Πέλκας βρίσκει την μπάλα με το στήθος και την στέλνει στα δίχτυα.

45΄Σε αντεπίθεση των παικτών του ΠΑΟΚ η μπάλα καταλήγει στον Μακ το σουτ του οποίου διώχνει με γροθιές ο Μπαντής.

49΄ΓΚΟΛ 1-1. Πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Μπερτόλιο ο οποίος με προσποιήσεις και τρίπλες μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με σουτ στέλνει την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γλύκου.

65΄Τρομερή ευκαιρία για τονΑστέρα όταν ο Λούι ξεχασμένος στα πλάγια από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ μπαίνει στην περιοχή και σεντράρει με τον Παπαδόπουλο να στέλνει την μπάλα άουτ ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι από απόσταση ενάμιση μέτρου από το τέρμα.

69΄Σε γέμισμα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ ο Κουρμπέλης πιάνει κεφαλιά και πάνω στην σύγχυση διώχνει με γροθιές ο Γλύκος πάνω από τη γραμμή του τέρματος.

73΄Ξαφνική αντεπίθεση με τον Μακ το σουτ που κάνει λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή μπλοκάρει ο Μπαντής.

81΄Καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ένα πολύ μακρινό σουτ του Λούι πέφτει στην γωνία του ο Γλύκος και βγάζει σε κόρνερ.

82΄ΓΚΟΛ 2-1.Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σανκαρέ με πολύ ωραία γυριστή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου που έμεινε άγαλμα να κοιτάει την μπάλα.

87΄Εκπληκτική ευκαιρία για τον Αστέρα όταν ο Μάσα έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή πέρασε και τον Γλύκο αλλά άνοιξε την μπάλα και δεν μπόρεσε να σκοράρει.

88΄Τρομερή διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα όταν αρχικά ο Γλύκος πέφτει στα πόδια του Γιάννου και σώζει την εστία του και στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Μάσα με τον Γλύκο εκτός εστίας σώζει ο Τζαβέλας διώχνοντας την μπάλα πριν περάσει την εστία του τέρματος.

90΄Ευκαιρία του Αστέρα όταν σε σέντρα από πλάγια πετάγεται ο Μάσα και δεν μπορεί μέσα από την μικρή περιοχή να πλασάρει τον Γλύκο.

ΑΣΤΗΡ ΤΡ. (Βεργέτης): Μπαντής – Λούι , Γιαννούλης( 55΄Παντελιάδης ) , Ζησόπουλος , Σανκαρέ – Κουρμπέλης , Ιγκλέσιας – Μπερτόλιο , Λανθαρότε ( 46΄Αλόκο ) , Παπαδόπουλος ( 80΄Μάσα ) – Γιάννου.

Στον πάγκο του Αστέρα έμειναν: Θεοδωρόπουλος , Δημούτσος , Χαμντανί , Φερνάντεθ.

ΠΑΟΚ (Τούντορ): Γλύκος – Βίτορ , Κόστα , Τζαβέλας – Λέοβατς ( 64΄Σάμπο ), Τζιόλης , Γκολάσα , Ροντρίγκεζ – Μακ , Πέλκας – Ζάιρο ( 46΄Αθανασιάδης ).

Στον πάγκο έμειναν : Όλσεν , Σκόνδρας , Μαλεζάς , Χαρίσης , Κοροβέσης.