ΑΝΕΤΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΙΩΝΙΚΟ

ΕΛΛΑΣ Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ 2019-20 6η β

Ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ιωνικό να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει σε μία άνετη νίκη σε βάρος του Ηρακλή στην εντός έδρας αναμέτρηση για την έκτη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Νίκαιας διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ αλλά οι Θεσσαλονικείς ακολουθούσαν παραμένοντας συνεχώς μέσα στο παιχνίδι. Το επί μέρους σκορ 30-11 υπέρ του Ιωνικού στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χαρακτηριστικό στοιχείο του παιχνιδιού το οποίο καθόρισε και την τελική του έκβαση. Με την νίκη εξασφαλισμένη η ομάδα του Ιωνικού κατέβασε ταχύτητα βρίσκοντας την ευκαιρία οι παίκτες του Ηρακλή να μειώσουν την απόσταση αποφεύγοντας μία διαφαινόμενη  συντριβή.