ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΑ

ΕΛΛΑΣ Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ 2018-19 PLAY OFFS F4 2a

Ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας επικράτησε στην Πάτρα σε βάρος της ΑΕΚ και έφερε την σειρά της ημιτελικής φάσης των play off της Α1 μπάσκετ στην απόλυτη ισορροπία δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην μονομαχία των δύο ομάδων. Στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος του Νότου εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων είχε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα στο σκορ. Η σφιχτή άμυνα της Πατρινής ομάδας στο δεύτερο μέρος της έδωσε το δικαίωμα να κτίσει με το πέρασμα του χρόνου μία διαφορά ασφαλείας η οποία έφτασε και σε διψήφιο νούμερο κατά το τέταρτο δεκάλεπτο. Η αντεπίθεση των παικτών της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά πλησιάζοντας ακόμα και στους τέσσερις πόντους δεν είχε συνέχεια γνωρίζοντας τελικά την ήττα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  ΠΑΤΡ. – AEK         74 – 65

Τα δεκάλεπτα:  11-13 , 36-34 , 57-49 , 74-65.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ ( 19π. – 1ρ. – 3ασ. – RANK21 ) , Σαλούστρος ( 12π. – 8ρ. – 2ασ. – 2κλ. – RANK17 ) , Έλις ( 10π. – 4ρ. – 1ασ. – RANK13 ) , Κασελάκης ( 7π. – 5ρ. – 1ασ. – RANK9 ) , Μπράουν ( 7π. – 3ρ. – 2ασ. – 1κλ. – RANK5 ) , Γκίκας 8π. , Κατσίβελης 4π. , Τσαιρέλης 3π. , Παρκς 3π. , Λίποβι 1π. , Μέιερ 0π. , Γερομίχαλος 0π.

ΑΕΚ: Γιορκ ( 13π. – 1ασ. – 3κλ. – RANK7 ) , Σαντ Ρόος ( 9π. – 8ρ. – 3ασ. – 3κλ. – RANK17 ) , Σάκοτα ( 11π. – 4ρ. – 1ασ. – RANK11 ) , Χάντερ ( 11π. – 6ρ. – 1ασ. – 2μπλ. – RANK8 ) , Τίοντορ ( 4π. – 5ρ. – 6ασ. – 1κλ. – RANK14 ) , Τζέημς 7π. , Λαρεντζάκης 6π. , Εμπάκουε 2π. , Ξανθόπουλος 2π.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

( 1 ) ΑΕΚ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ  2 – 1 ( 84-62 , 72-88 , 88-75 ).

( 2 ) ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΠΑΟΚ  2 – 0 ( 81-66 , 76-68 ).

( 3 ) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΗΦΑΙΣΤΟΣ  2 – 1 ( 84-81 , 71-77 , 74-64 ).

( 4 ) ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.  2 – 0 ( μηδενισμός και υποβιβασμός του Ολυμπιακού )