ΒΗΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΟΙ ΑΦΡΙΚΑΝΟΙ ΕΠΙΒΗΤΟΡΕΣ

COPA AFRICA 2022 GROUP 14h

Με τέρμα του 23χρονου Χασάν Μπαντέ αριστερού μεσοεπιθετικού της Ίστρα η ομάδα της Μπουρκίαν Φάσο πήρε την νίκη σε βάρος του Πράσινου Ακρωτηρίου για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων της τελικής φάσης του COPA AFRICA. Οι Επιβήτορες ( παρατσούκλι της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου της Μπουρκίνα Φάσο ) έπιασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του ομίλου την αντίπαλο της και χρειάζεται στο τελευταίο παιχνίδι να μην ηττηθεί για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της διοργάνωσης:

33ο ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ

ΚΑΜΕΡΟΥΝ  2022

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ – ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ      0 – 1

Σκόρερ: 39΄Μπαντέ.

ΟΛΕΜΠΕ  ΣΤΑΝΤΙΟΥΜ          ΓΙΑΟΥΝΤΕ

ΘΕΑΤΕΣ :

Διαιτητής: Αμίν Ομάρ ( Αίγυπτος )

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ ( Μπουμπίστα ) : Βοζίνια – Τζέφρι Φορτές ( 82΄Λισάντρο Σεμέδο ) , Στήβεν Φορτές , Λόπες , Στοπιρά , Ντίλαν Ταβάρες ( 69΄Βίλι Σεμέδο ) – Αντράντε ( 73΄Μέντες ) , Σάντος , Ροντρίγκες , Μοντέιρο – Χούλιο Ταβάρες.

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ ( Καμού Μάλο ) : Κόφι – Καμπορέ , Έντμοντ Ταπσόμπα , Νταγιό , Γιάγκο – Γκουίρα , Ιμπραχήμ Τουρέ – Μπαγιάλα ( 78΄Κονατέ ) , Σανγκαρέ ( 69΄Ουεντράγκο ) , Μπαντέ ( 91΄Νικιέμα ) – Αμπντούλ Ταπσόμπα ( 69΄Σανόγκο ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντίλαν Ταβάρες , Στήβεν Φορτές – Ιμπραχήμ Τουρέ.

ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 9 ΙΑΝ.  ΚΑΜΕΡΟΥΝ – ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ  2 – 1 ( 40΄πεν. , 45΄+3 πεν. Αμπουμπακάρ – 24΄Σανγκαρέ ).

ΚΥΡΙΑΚΗ 9 ΙΑΝ.  ΑΙΘΙΟΠΙΑ – ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ  0 – 1 ( 45΄+1 Ταβάρες ).  

ΠΕΜΠΤΗ 13 ΙΑΝ.  ΚΑΜΕΡΟΥΝ – ΑΙΘΙΟΠΙΑ  4 – 1 ( 8΄, 67΄Τόκο Εκαμπί , 53΄, 55΄Αμπουμπακάρ – 4΄Χοτέσα ).

ΠΕΜΠΤΗ 13 ΙΑΝ.  ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ – ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ  0 – 1 ( 39΄Μπαντέ ).

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 ΙΑΝ.  ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ – ΚΑΜΕΡΟΥΝ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 ΙΑΝ.  ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ – ΑΙΘΙΟΠΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  ( 2 αγ. )

1.ΚΑΜΕΡΟΥΝ    6   6 – 2

2.ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ    3   2 – 2

- – – – – –  – – – –  - – – – – – –  - -

3.ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ    3   1 – 1

- – – —  –  - – – – – – – – – – – – – – – – – – –

4.ΑΙΘΙΟΠΙΑ    0   1 – 5

Β΄ΟΜΙΛΟΣ  

ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΙΑΝ.  ΣΕΝΕΓΑΛΗ – ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ  1 – 0 ( 97΄πεν. Μανέ ).

ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΙΑΝ.  ΓΟΥΙΝΕΑ – ΜΑΛΑΟΥΙ  1 – 0 ( 35΄Σύλλα ).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΙΑΝ.  ΣΕΝΕΓΑΛΗ – ΓΟΥΙΝΕΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΙΑΝ.  ΜΑΛΑΟΥΙ – ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ

ΤΡΙΤΗ 18 ΙΑΝ.  ΜΑΛΑΟΥΙ – ΣΕΝΕΓΑΛΗ

ΤΡΙΤΗ 18 ΙΑΝ.  ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ – ΓΟΥΙΝΕΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΣΕΝΕΓΑΛΗ    3   1 – 0

2.ΓΟΥΙΝΕΑ    3   1 – 0

- – – – – – –  - – —  - – – – – – – – – -

3.ΜΑΛΑΟΥΙ    0   0 – 1

- – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –  -

4.ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ    0   0 – 1

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΙΑΝ.  ΜΑΡΟΚΟ – ΓΚΑΝΑ  1 – 0 ( 83΄Μπουφάλ ).

ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΙΑΝ.  ΚΟΜΟΡΟΣ – ΓΚΑΜΠΟΝ  0 – 1 ( 16΄Μπουπέντζα ).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΙΑΝ.  ΜΑΡΟΚΟ – ΚΟΜΟΡΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΙΑΝ.  ΓΚΑΜΠΟΝ – ΓΚΑΝΑ

ΤΡΙΤΗ 18 ΙΑΝ.  ΓΚΑΜΠΟΝ – ΜΑΡΟΚΟ

ΤΡΙΤΗ 18 ΙΑΝ.  ΓΚΑΝΑ – ΚΟΜΟΡΟΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΜΑΡΟΚΟ    3   1 – 0

2.ΓΚΑΜΠΟΝ    3   1 – 0

- – – – – – – –  - — –  –  - – – – – – -

3.ΓΚΑΝΑ    0   0 -1

- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

4.ΚΟΜΟΡΟΣ    0   0 -1

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ

ΤΡΙΤΗ 11 ΙΑΝ.  ΝΙΓΗΡΙΑ – ΑΙΓΥΠΤΟΣ  1 – 0 ( 30΄Ικεανάκο ).

ΤΡΙΤΗ 11 ΙΑΝ.  ΣΟΥΔΑΝ – ΓΟΥΙΝΕΑ ΜΠΙΣΑΟΥ  0 – 0  

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΙΑΝ.  ΝΙΓΗΡΙΑ – ΣΟΥΔΑΝ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΙΑΝ.  ΓΟΥΙΝΕΑ ΜΠΙΣΑΟΥ – ΑΙΓΥΠΤΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΙΑΝ.  ΓΟΥΙΝΕΑ ΜΠΙΣΑΟΥ – ΝΙΓΗΡΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΙΑΝ.  ΑΙΓΥΠΤΟΣ – ΣΟΥΔΑΝ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΝΙΓΗΡΙΑ    3   1 – 0

2.ΓΟΥΙΝΕΑ ΜΠΙΣΑΟΥ    1   0 – 0

- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

3.ΣΟΥΔΑΝ    1   0 – 0

- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -

4.ΑΙΓΥΠΤΟΣ    0   0 -1

Ε΄ΟΜΙΛΟΣ

ΤΡΙΤΗ 11 ΙΑΝ.  ΑΛΓΕΡΙΑ – ΣΙΕΡΑ ΛΕΟΝΕ  0 – 0

ΤΕΤΑΡΤΗ 12 ΙΑΝ.  ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ – ΑΚΤΗ ΕΛΕΦ.   0 – 1 ( 5΄Γκραντέλ ). 

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΑΝ.  ΑΚΤΗ ΕΛΕΦ. – ΣΙΕΡΑ ΛΕΟΝΕ

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΑΝ.  ΑΛΓΕΡΙΑ – ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΙΑΝ.  ΑΚΤΗ ΕΛΕΦ. – ΑΛΓΕΡΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΙΑΝ.  ΣΙΕΡΑ ΛΕΟΝΕ – ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥΝ    3   1 – 0

2.ΑΛΓΕΡΙΑ    1   0 – 0

- – – – – – – –  - — –  –  - – – – – – -

3.ΣΙΕΡΑ ΛΕΟΝΕ    1   0 – 0

- – – – – – – – – – – – – – –  - – – – – – – – – —  -

4.ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ    0   0 – 1

ΣΤ΄ΟΜΙΛΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 12 ΙΑΝ.  ΤΥΝΗΣΙΑ – ΜΑΛΙ  0 – 1 ( 48΄πεν. Ιμπραχίμα Κονέ ).

ΤΕΤΑΡΤΗ 12 ΙΑΝ.  ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ – ΓΚΑΜΠΙΑ  0 – 1 ( 10΄Άμπλιε Τζάλοου ).

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΑΝ.  ΓΚΑΜΠΙΑ – ΜΑΛΙ

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΑΝ.  ΤΥΝΗΣΙΑ – ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΙΑΝ.  ΓΚΑΜΠΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΙΑΝ.  ΜΑΛΙ – ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΜΑΛΙ    3   1 – 0

2.ΓΚΑΜΠΙΑ    3   1 – 0

- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

3.ΤΥΝΗΣΙΑ    0   0 – 1

- – – – – – – – – – – – – – – — – — – – – – – – – – -

4.ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ    0   0 – 1

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΙΑΝ.   Α2 – Γ2      I

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΙΑΝ.  Δ1 – 3Β/Ε/ΣΤ     ΙI

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΙΑΝ.  Β2 – ΣΤ2     ΙΙΙ

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΙΑΝ.  Α1 – 3Γ/Δ/Ε    ΙV

ΤΡΙΤΗ 25 ΙΑΝ.   Β1 – 3Α/Γ/Δ      V

ΤΡΙΤΗ 25 ΙΑΝ.  Γ1 – 3Α/Β/ΣΤ     VΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΙΑΝ.  Ε1 – Δ2     VΙΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΙΑΝ.  ΣΤ1 – Ε2    VΙII

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ 

ΣΑΒΒΑΤΟ 29 ΙΑΝ.   III – IV  ( 1 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 29 ΙΑΝ.  Ι – II  ( 2 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 30 ΙΑΝ.  VII – VI  ( 3 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 30 ΙΑΝ.  V – VIII  ( 4 )

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 2 ΦΕΒ.       ( 2 ) – ( 4 )

ΠΕΜΠΤΗ 3 ΦΕΒ.      ( 1 ) – ( 3 )

ΜΙΚΡΟΣ  ΤΕΛΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 6 ΦΕΒ.    ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ 1 – ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ 2

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 6 ΦΕΒ.    ΝΙΚΗΤΗΣ 1 – ΝΙΚΗΤΗΣ 2

Μοιραστείτε την είδηση...Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0Email this to someone