ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ

ΒΟΛΕΙ ΛΗΓΚ ΚΑΠ 2019-20 ΤΕΛΙΚΟΣ

Τα 10 χρόνια μνημόνιο για την ομάδα Βόλει του Παναθηναικού τελείωσαν και στον δεύτερο τελικό του Ληγκ Καπ κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο σε βάρος του αιώνιου εχθρού Ολυμπιακού. Μετά από δύο συγκλονιστικά με δραματική εξέλιξη παιχνίδια οι Πράσινοι βρίσκοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα πανηγύρισαν τον τίτλο κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή. Έχοντας το προβάδισμα της νίκης μέσα στο Ρέντη από το πρώτο παιχνίδι ο Παναθηναικός μπήκε πολύ δυνατά κατακτώντας το πρώτο σετ πολύ εύκολα. Στο δεύτερο σετ έγινε πραγματική μάχη με τους γηπεδούχους να το κατακτούν απέχοντας ένα σετ από το τρόπαιο. Μπροστά στο φάσμα της ήττας οι Ερυθρόλευκοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση αφού έπρεπε να φτάσουν στην κατάκτηση τεσσάρων συνεχόμενων σετ. Ανεβάζοντας την απόδοση τους μπόρεσαν να κατακτήσουν τα τρία να φτάσουν στην ισοφάριση του πρώτου αγώνα και να οδηγήσουν τον τελικό στο χρυσό σετ. Αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με διαφορά ακόμα και τριών πόντων η δίψα και η θέληση των παικτών του Παναθηναικού ήταν τόση μεγάλη κάνοντας την ανατροπή υπέρβαση και φτάνοντας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στην μεγάλη νίκη μετά από 169 λεπτά αγώνα.

ΛΗΓΚ ΚΑΠ ΒΟΛΕΙ 2019-20

2ος ΤΕΛΙΚΟΣ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.  2 - 3  ( 25-17 , 28-26 , 16-25 , 19-25 , 10-15 ) , 1 – 0 ( 15-13 χρυσό σετ )        ( 3 – 2  α΄αγ. )