ΕΥΚΟΛΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΟΛΟ ΓΥΝ. 2020 1η

Για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα Πόλο γυναικών το οποίο διεξάγεται στην Βουδαπέστη , η Εθνική Ελλάδος νίκησε με 26-7 την Σερβία ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις της σε αυτό το μεγάλο ραντεβού. Τα κορίτσια μας σε ένα παιχνίδι που αναμενόταν να κερδίσει αφού η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής προσπάθησε να πάρει όσο δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά αφού κάθε γκολ μπορεί να μετρήσει σε τυχόν ισοβαθμίες. Τα τέρματα της Εθνικής σημείωσαν η Μαρία Μυριοκεφαλιωτάκη 6 τέρματα , η Ελευθερία Πλευρίτου 5 τέρματα , η Ελένη Ξενάκη 4 τέρματα , η Άλκηστη Αβραμίδου 3 τέρματα , η Χριστίνα Τσουκαλά , η Χριστίνα Κότσια και η Ειρήνη Νίνου 2 τέρματα , η Νικολέτα Ελευθεριάδου  και η Άλκηστη Μπενέκου από 1 τέρμα.  Στην επόμενη φάση θα περάσουν οι πρώτες τέσσερις χώρες οι οποίες μέσω των νοκ άουτ προημιτελικών θα διεκδικήσουν την πρόκριση στα παιχνίδια των μεταλλίων ενώ η φετινή πρωταθλήτρια Ευρώπης παίρνει αυτόματο το εισιτήριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο αποφεύγοντας τα προολυμπιακά τουρνουά. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΟΛΟ   ΓΥΝΑΙΚΩΝ   2018

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ   ΙΣΠΑΝΙΑ

ΦΑΣΗ  ΟΜΙΛΩΝ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ  12 ΙΑΝ.  ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΡΩΣΙΑ  2-31 ( 0-9 , 0-5 , 1-8 , 1-9 ).

ΚΥΡΙΑΚΗ  12 ΙΑΝ.  ΕΛΛΑΣ – ΣΕΡΒΙΑ  26-7 ( 9-1 , 5-3 , 5-2 , 7-1 )

ΚΥΡΙΑΚΗ  12 ΙΑΝ.  ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ  25-6 ( 5-1 , 7-2 , 7-1 , 6-2 ).

ΔΕΥΤΕΡΑ  13 ΙΑΝ.  ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ  13 ΙΑΝ.  ΡΩΣΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ  

ΔΕΥΤΕΡΑ  13 ΙΑΝ.  ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 

ΤΕΤΑΡΤΗ  15 ΙΑΝ.  ΕΛΛΑΣ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ  

ΤΕΤΑΡΤΗ  15 ΙΑΝ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ  

ΤΕΤΑΡΤΗ  15 ΙΑΝ.  ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΡΩΣΙΑ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  17 ΙΑΝ.  ΡΩΣΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  17 ΙΑΝ.  ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ   

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  17 ΙΑΝ.  ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΕΛΛΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ  19 ΙΑΝ.  ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ  19 ΙΑΝ.  ΕΛΛΑΣ – ΡΩΣΙΑ  

ΚΥΡΙΑΚΗ  19 ΙΑΝ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  ( 1 αγ. )

1. ΡΩΣΙΑ   3   +29

2. ΕΛΛΑΣ   3   +19

3. ΟΥΓΓΑΡΙΑ   3   +19

4. ΣΕΡΒΙΑ   3   -19

- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -

5. ΚΡΟΑΤΙΑ   3   -19

- – – — – – – – — – – – – — – – – – – – — – – -

6. ΣΛΟΒΑΚΙΑ   3   -29

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ  12 ΙΑΝ.  ΓΑΛΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ  6-15 ( 1-3 , 0-3 , 1-4 , 4-5 ).

ΚΥΡΙΑΚΗ  12 ΙΑΝ.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ  4-13 ( 2-4 , 2-5 , 0-2 , 0-2 )

ΚΥΡΙΑΚΗ  12 ΙΑΝ.  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΙΣΡΑΗΛ  22-3 ( 4-0 , 5-1 , 7-1 , 6-1 ).

ΔΕΥΤΕΡΑ  13 ΙΑΝ.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ  13 ΙΑΝ.  ΙΣΡΑΗΛ – ΓΑΛΛΙΑ  

ΔΕΥΤΕΡΑ  13 ΙΑΝ.  ΙΤΑΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 

ΤΕΤΑΡΤΗ  15 ΙΑΝ.  ΓΑΛΛΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ  

ΤΕΤΑΡΤΗ  15 ΙΑΝ.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΙΣΡΑΗΛ  

ΤΕΤΑΡΤΗ  15 ΙΑΝ.  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  17 ΙΑΝ.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  17 ΙΑΝ.  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ   

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  17 ΙΑΝ.  ΙΤΑΛΙΑ – ΙΣΡΑΗΛ

ΚΥΡΙΑΚΗ  19 ΙΑΝ.  ΓΑΛΛΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ  19 ΙΑΝ.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΙΣΡΑΗΛ  

ΚΥΡΙΑΚΗ  19 ΙΑΝ.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  ( 1 αγ. )

1. ΟΛΛΑΝΔΙΑ   3   +19

2. ΙΣΠΑΝΙΑ   3   +9

3. ΙΤΑΛΙΑ   3   +9

4. ΓΑΛΛΙΑ   0   -9

- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -

5. ΓΕΡΜΑΝΙΑ   0   -9

- – – — – – – – — – – – – — – – – – – – — – – -

6. ΙΣΡΑΗΛ   0   -19

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΤΡΙΤΗ  21 ΙΑΝ.   Α1 – Β4

ΤΡΙΤΗ  21 ΙΑΝ.   Α2 – Β3

ΤΡΙΤΗ  21 ΙΑΝ.   Α3 – Β2

ΤΡΙΤΗ  21 ΙΑΝ.   Β1 – Α4

ΓΙΑ 5-8

ΠΕΜΠΤΗ  23 ΙΑΝ.

ΠΕΜΠΤΗ  23 ΙΑΝ.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΠΕΜΠΤΗ  23 ΙΑΝ.

ΠΕΜΠΤΗ  23 ΙΑΝ.

ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

ΓΙΑ 11-12  ΤΡΙΤΗ  21 ΙΑΝ.

ΓΙΑ 9-10  ΤΡΙΤΗ  21 ΙΑΝ.

ΓΙΑ 7-8  ΣΑΒΒΑΤΟ  25 ΙΑΝ.

ΓΙΑ 5-6  ΣΑΒΒΑΤΟ  25 ΙΑΝ.

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ  ΣΑΒΒΑΤΟ  25 ΙΑΝ.

ΤΕΛΙΚΟΣ  ΣΑΒΒΑΤΟ  25 ΙΑΝ.

Μοιραστείτε την είδηση...Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0Email this to someone