ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

EUROCUP 6TH B

Για την 6η αγωνιστική του Eurocup, ο ΠΑΟΚ έχασε στη Θεσσαλονίκη από την Καρσίγιακα με 79-74. Έτσι οι 2 ομάδες ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση αλλά το πλεονέκτημα να το έχει η ελληνική ομάδα λόγω ότι κράτησε τη διαφορά πόντων.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε και τελείωσε ισορροπημένο, με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να τελειώνει με 24-20 υπέρ του ΠΑΟΚ.  Στο 2ο δεκάλεπτο η απόδοση των Θεσσαλονικέων ανέβηκε και με βάση τα τρίποντα  έκανε ένα 14-2 και έφτασε να προηγείται με 38-25. Η αντίδραση της Καρσίγιακα ήταν άμεση και με εννέα αναπάντητους πόντους μείωσε στο ημίχρονο σε 45-41.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ βασίστηκε πάλι στα τρίποντα και αν και έφτασε την διαφορά στους 10 πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο με 65-57 υπέρ του. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα έπαθε γενικό μπλακ άουτ και οι φιλοξενούμενοι με ένα σκορ 16-1 πέρασαν μπροστά με 70-66 και να παίρνουν το ματς με 79-74, με τον ΠΑΟΚ να κατορθώνει να κρατήσει τουλάχιστον τη διαφορά στο σκορ ώστε να έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα:  24-20 , 45-41 , 65-57 , 74-79.

ΠΑΟΚ: Χαραλαμπίδης (18π. – 5ρ. – RANK18), Λιάπης (8π. – 4ρ. –  RANK14), Όντουμ (10π. – 3ρ. – 6ασ. – RANK10)

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Στράουμπερι ( 23π. – 3ρ. – 3κλ. –  RANK26), Ντίξον (16π. – 4ρ. – 8ασ. – RANK12), Ντίεμπλερ (10π. – 4ρ. –  RANK8).