ΚΥΠ. ΑΓΓΛΙΑΣ 1977: ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΟΝΤΡΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ ΠΗΡΕ Η ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΚΥΠ. ΑΓΓΛΙΑΣ 1977

Σε συνέχεια των αφιερωμάτων των επερχόμενων μεγάλων αθλητικών διοργανώσεων , ακολουθεί αυτό που αναφέρεται στην αρχαιότερη διοργάνωση του κόσμου όπως είναι το Κύπελλο Αγγλίας , παρουσιάζοντας ανά ημέρα τους συναρπαστικούς και δραματικούς τελικούς των τελευταίων πενήντα χρόνων.

Σημερινό αφιέρωμα σε αυτόν του 1977 όπου για πρώτη φορά στα 105 χρόνια του θεσμού κοντράρονται στον τελικό οι δύο μεγάλοι και αιώνιοι εχθροί του Αγγλικού ποδοσφαίρου η Μάντσεστερ Γ. και η Λίβερπουλ. Σε έναν από τους ομορφότερους τελικούς που έχουν διεξαχθεί , η Γιουνάιτεντ θα είναι αυτή που στο τέλος θα πανηγυρίσει τον τίτλο επικρατώντας με 2-1 με τα τρία γκολ της αναμέτρησης να επιτυγχάνονται στην αρχή της επανάληψης και μάλιστα μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 51ο λεπτό με δυνατό σουτ του Στιούαρτ Πήρσον μέσα στην μεγάλη περιοχή η Γιουνάιτεντ θα προηγηθεί στο σκορ. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από το στρατόπεδο των Μπέμπηδων , ο Τζίμυ Κέηζ στο 53ο λεπτό με ωραίο γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφαρίζει για λογαριασμό της Λίβερπουλ. Όμως δύο λεπτά αργότερα σε σουτ του Λου Μακάρι η μπάλα θα βρει στον Τζίμυ Γκρήνοφ και θα καταλήξει στα δίχτυα του Ρέι Κλέμενς γράφοντας το τελικό σκορ. Η Μάντσεστερ Γ. κατακτώντας τον τίτλο απαγόρευσε στην Λίβερπουλ να κάνει το τρεμπλ αφού τέσσερις μέρες αργότερα η ομάδα του Μπομπ Πέισλι θα κατακτήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης ενώ ήδη είχε πάρει και το Πρωτάθλημα Αγγλίας.