ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΝΤΑΝΙ ΠΕΝΤΡΟΣΑ ΚΑΙ ΧΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΧΕΡΕΘ

MOTOGP 2017 SPAIN JEREZ

Πραγματοποιήθηκε στην πίστα της Χερέθ στην Ισπανία το τέταρτο σιρκουί για το πρωτάθλημα του MOTOGP περιόδου 2017 με νικητή τον Ισπανό Ντάνι Πεντρόσα οδηγώντας Χόντα και για τον οποίο ήταν η πρώτη φετινή νίκη του. Ο περυσινός παγκόσμιος πρωταθλητής και συμπατριώτης του Μαρκ Μάρκεζ με Χόντα και αυτός τερμάτισε στην δεύτερη θέση ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ένας άλλος Ισπανός ο Χόρχε Λορέντζο με Ντουκάτι ολοκληρώνοντας την Ισπανική κυριαρχία. Μετά και τον τέταρτο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος , πρωτοπόρος στην βαθμολογία είναι ο Ιταλός Βαλεντίνο Ρόσι με Γιαμάχα ο οποίος πήρε την δέκατη θέση ενώ πλέον η μάχη στην κορυφή έχει ανάψει αφού οι τρεις Ισπανοί οδηγοί τον πλησίασαν αρκετά.