ΜΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΞΙ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΚΙΟ

ΒΟΛΕΙ ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΝΔΡΩΝ 2019 3η

Ολοκληρώθηκαν τα έξι προολυμπιακά τουρνουά Βόλει ανδρών από τα οποία η πρώτη ομάδα από κάθε ένα κέρδισε την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την επόμενη χρονιά. Στο Ολυμπιακό τουρνουά θα μετέχουν 12 χώρες και εκτός της Ιαπωνίας που παίρνει μέρος ως διοργανώτρια χώρα των Αγώνων και των έξι νικητριών που προέκυψαν , απομένουν τα τελευταία πέντε εισιτήρια που θα κερδίσουν μέσω των Ηπειρωτικών πρωταθλημάτων αυτή που θα έχει την καλύτερη κατάταξη. Η πρόκριση κρίθηκε σε όλους τους ομίλους την τρίτη και τελευταία αγωνιστική γεγονός που έδειξε πόσο ανταγωνιστικά παιχνίδια διεξήχθησαν. Με τον πλέον δραματικό τρόπο ξεχώρισε η πρόκριση της Βραζιλίας η οποία βρέθηκε να χάνει από την γηπεδούχο Βουλγαρία με 2-0 σετ αλλά κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πανηγυρίσει την απευθείας πρόκριση. Το ίδιο συγκλονιστική ήταν και η νίκη-πρόκριση της Αργεντινής επί των γηπεδούχων Κινέζων σε παιχνίδι των πέντε σετ ενώ στα παιχνίδια τελικός των άλλων ομίλων η Ιταλία , η Πολωνία , η Ρωσία και οι ΗΠΑ κάνουν σχέδια για το Τόκιο μετά την επικράτηση τους σε βάρος των ομάδων της Σερβίας , Σλοβενίας , Ιράν και Ολλανδίας αντίστοιχα. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ  ΒΟΛΛΕΥ   ΑΝΔΡΩΝ  2019

Α΄ΓΚΡΟΥΠ  ( ΒΑΡΝΑ  ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΠΟΡΤΟ ΡΙΚΟ  3-0  ( 25-23 , 25-19 , 25-19 )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ – ΑΙΓΥΠΤΟΣ  3-1 ( 25-11 , 33-31 , 19-25 , 25-19 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΑΙΓΥΠΤΟΣ  3-0  ( 25-12 , 25-19 , 25-14 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ – ΠΟΡΤΟ ΡΙΚΟ  3-0 ( 25-20 , 25-22 , 25-12 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΑΙΓΥΠΤΟΣ – ΠΟΡΤΟ ΡΙΚΟ  3-0  ( 25-17 , 31-29 , 25-17 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ  3-2 ( 23-25 , 19-25 , 32-30 , 25-16 , 15-11 )

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 3 αγ. )

1. ΒΡΑΖΙΛΙΑ   3-0 νίκες   8 βαθ.   9-2 σετ

2. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ   2-1    7   8-4

3. ΑΙΓΥΠΤΟΣ   1-2     3   4-6

4. ΠΟΡΤΟ ΡΙΚΟ   0-2     0   0-9

Β΄ΓΚΡΟΥΠ  ( ΡΟΤΤΕΡΝΤΑΜ  ΟΛΛΑΝΔΙΑ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΟΛΛΑΝΔΙΑ – Ν.ΚΟΡΕΑ  3-2  ( 23-25 , 25-27 , 26-24 , 25-20 , 15-12 )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΗΠΑ – ΒΕΛΓΙΟ  3-1 ( 25-20 , 25-19 , 17-25 , 25-18 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ  3-0  ( 25-22 , 25-21 , 25-20 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΗΠΑ – Ν.ΚΟΡΕΑ  3-0 ( 25-20 , 25-21 , 25-16 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΒΕΛΓΙΟ – Ν.ΚΟΡΕΑ  3-0  ( 27-25 , 25-21 , 26-24 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΗΠΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ  3-1 ( 25-18 , 25-20 , 17-25 , 25-21 )

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 3 αγ. )

1. ΗΠΑ   3-0 νίκες    9 βαθ.   9-3 σετ

2. ΟΛΛΑΝΔΙΑ   2-1    5   7-5

3. ΒΕΛΓΙΟ   1-2     3   4-6

4. Ν.ΚΟΡΕΑ   0-2     1   2-9

Γ΄ΓΚΡΟΥΠ  ( ΜΠΑΡΙ  ΙΤΑΛΙΑ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΣΕΡΒΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  3-1  ( 26-28 , 25-19 , 25-19 , 32-30 )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΙΤΑΛΙΑ – ΚΑΜΕΡΟΥΝ  3-0 ( 25-18 , 25-18 , 25-16 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΣΕΡΒΙΑ – ΚΑΜΕΡΟΥΝ  3-0  ( 25-22 , 25-19 , 25-13 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΙΤΑΛΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  3-2 ( 21-25 , 25-19 , 24-26 , 25-17 , 15-13 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΑΜΕΡΟΥΝ  3-0  ( 25-17 , 25-16 , 25-18 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΙΤΑΛΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ  3-0 ( 25-16 , 25-19 , 25-19 )

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 3 αγ. )

1. ΙΤΑΛΙΑ   3-0 νίκες    8 βαθ.   9-2 σετ

2. ΣΕΡΒΙΑ   2-1     6   6-4

3. ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ   1-2     4   6-6

4. ΚΑΜΕΡΟΥΝ   0-2     0   0-9

Δ΄ΓΚΡΟΥΠ  ( ΓΚΝΤΑΝΣΚ  ΠΟΛΩΝΙΑ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΠΟΛΩΝΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ  3-0  ( 25-15 , 25-19 , 25-19 )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΓΑΛΛΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ  3-0 ( 26-24 , 25-20 , 25-23 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΠΟΛΩΝΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ  3-0  ( 25-21 , 25-19 , 25-20 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ  3-0 ( 25-23 , 25-16 , 26-24 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΓΑΛΛΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ  3-1  ( 25-21 , 20-25 , 25-19 , 25-22 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΠΟΛΩΝΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ  3-1 ( 21-25 , 25-23 , 25-23 , 25-21 )

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 3 αγ. )

1. ΠΟΛΩΝΙΑ   3-0 νίκες   9 βαθ.   9-1 σετ

2. ΓΑΛΛΙΑ   2-1     6   6-4

3. ΣΛΟΒΕΝΙΑ   1-2    3   4-6

4. ΤΥΝΗΣΙΑ   0-3     0   1-9

Ε΄ΓΚΡΟΥΠ  ( ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ  ΡΩΣΙΑ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΙΡΑΝ – ΚΟΥΒΑ  3-2  ( 23-25 , 26-28 , 25-17 , 25-16 , 15-10 )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΡΩΣΙΑ – ΜΕΞΙΚΟ  3-0 ( 25-15 , 25-11 , 25-17 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΙΡΑΝ – ΜΕΞΙΚΟ  3-0  ( 25-18 , 25-21 , 27-25 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΡΩΣΙΑ – ΚΟΥΒΑ  3-0 ( 25-18 , 26-24 , 27-25 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΚΟΥΒΑ – ΜΕΞΙΚΟ  3-0  ( 25-18 , 25-23 , 25-22 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΡΩΣΙΑ – ΙΡΑΝ  3-0 ( 25-19 , 25-23 , 25-23 )

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 3 αγ. )

1. ΡΩΣΙΑ   3-0 νίκες    9 βαθ.   9-0 σετ

2. ΙΡΑΝ   2-1    5   6-5

3. ΚΟΥΒΑ   1-2     4   5-6

4. ΜΕΞΙΚΟ   0-2     0   0-9

ΣΤ΄ΓΚΡΟΥΠ  ( ΝΙΝΓΚΜΠΟ  ΚΙΝΑ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΚΙΝΑ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ  3-1  ( 25-22 , 21-25 , 25-22 , 25-23 )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓ.   ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΚΑΝΑΔΑΣ  3-1 ( 25-23 , 22-25 , 27-25 , 25-23 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ  3-1  ( 25-17 , 25-18 , 21-25 , 26-24 )

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓ.   ΚΑΝΑΔΑΣ – ΚΙΝΑ  3-2 ( 24-26 , 25-21 , 25-17 , 23-25 , 17-15 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΚΑΝΑΔΑΣ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ  3-0  ( 25-16 , 26-24 , 25-20 )

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΥΓ.   ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΚΙΝΑ  3-2 ( 19-25 , 25-22 , 25-21 , 18-25 , 15-9 )

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 3 αγ. )

1. ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ   3-0 νίκες   8 βαθ.   9-4 σετ

2. ΚΑΝΑΔΑΣ   2-1     5   7-5

3. ΚΙΝΑ   1-2    5   7-7

4. ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ   0-3     0   2-9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ  ΤΟΚΙΟ 2020 

ΒΟΛΕΙ  ΑΝΔΡΩΝ  ( 12 χώρες )

ΙΑΠΩΝΙΑ ( ως διοργανώτρια ) – ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΗΠΑ – ΙΤΑΛΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

απομένουν πέντε χώρες ( μία από κάθε ήπειρο ) η οποία θα πάρει την καλύτερη κατάταξη στο πρωτάθλημα των ηπείρων τους.

Μοιραστείτε την είδηση...Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0Email this to someone